Jak naprawić uszkodzony bootloader

Rekord rozruchowy, lub MBR, znajduje się na głównym dysku twardym komputera, to właśnie z jej pomocą odbywa się rozpoczęcie procesu uruchamiania komputera. Czasami użytkownik ma do czynienia z sytuacją, gdy ładowarka okazuje się uszkodzony lub usunięty, co prowadzi do braku możliwości uruchomienia systemu operacyjnego.

Jak naprawić uszkodzony bootloader

Instrukcja

1
Jeśli występują problemy z uruchomieniem systemu, użytkownik zwykle naciska na klawisz F8, chcąc wejść do menu odzyskiwania. Jeśli to się uda, to może wybrać pobieranie ostatnia znana dobra konfiguracja lub, w przypadku braku tego, zalogować się w trybie awaryjnym. Ale w tym przypadku, jeśli menu odzyskiwania otworzyć nie można, wielu użytkowników zaczynają myśleć o ponownej instalacji systemu.
2
Jeśli nie widzisz na ekranie nic, poza samotny migający kursor, najprawdopodobniej uszkodzona rekord rozruchowy. Spróbuj przywrócić jej, do tego potrzebny jest dysk instalacyjny SYSTEMU operacyjnego. Włóż go do napędu, uruchom ponownie komputer. Wybierz instalację z płyty CD, aby to zrobić, naciśnij F12 – u wielu komputerów przy tym pojawia się menu wyboru urządzenia rozruchowego. Jeśli u ciebie to nie działa, wejdź do BIOS-u (zazwyczaj należy nacisnąć Del lub F2) i zaznacz pierwszy rozruch z CD.
3
Uruchom instalację systemu Windows, poczekaj, aż pojawi się okno dialogowe „Instalowanie systemu Windows XP Professional”. Wybierz w menu opcję „Aby przywrócić system Windows XP przy użyciu konsoli odzyskiwania, naciśnij [R=Przywróć]”. Po kliknięciu R pojawi się konsola odzyskiwania. Zapytani o to, w jaką kopię systemu Windows, należy się zalogować. Jeśli masz jeden SYSTEM, wpisz 1 i naciśnij Enter.
4
Na monit o wpisanie hasła administratora, wpisz go. Jeśli nie masz hasła, po prostu naciśnij Enter. Pojawi się linia C: WINDOWS>, wpisz polecenie fixboot i naciśnij przycisk Enter. Na pytanie o nagrywaniu nowego sektora rozruchowego wpisz y (yes), a następnie ponownie naciśnij przycisk Enter. Pojawi się komunikat o pomyślnym nagraniu sektora rozruchowego, zobaczysz znajome miejsce C: WINDOWS>.
5
Teraz wpisz polecenie fixmbr. Pojawi się ostrzeżenie o możliwości utraty danych. Potwierdź zgodę na utworzenie MBR, wpisując y i naciśnij klawisz Enter. Nowy rekord rozruchowy zostanie utworzony. Ponownie, wpisując polecenie exit. Jeśli zmieniono ustawienia BIOS, zaloguj się do niego i ustawić rozruch z dysku twardego, zapisz zmiany. Po wyjściu z BIOS, system operacyjny powinien uruchomić normalnie.
6
Aby przywrócić bootloadera Windows 7 też trzeba dysk startowy. Uruchom z niego instalację systemu Windows. Po tym, jak pliki instalacyjne zostaną zapisane na komputer, wybierz układ klawiatury, a następnie zainstalowany SYSTEM operacyjny. Wybierz wiersz Use recovery tools that can help fix problems starting Windows i kliknij Next.
7
Otworzy się okno z wyborem opcji odzyskiwania, wybierz pozycję Startup Repair. Rozpocznie się rozwiązywanie problemów pobierania, po zakończeniu uruchom ponownie komputer – system operacyjny musi uruchomić.
Porada
Przed przywróceniem rekordu rozruchowego zdecydowanie zaleca się uruchomić z LiveCD i zapisać na zewnętrznym nośniku wszystkie ważne dane.

Jeśli nastąpi naruszenie tabeli partycji i nie zobaczyć swoje dyski z plikami za pomocą programu Acronis Disk Director. Z jej pomocą można odzyskać utracone dyski ze wszystkimi znajdującymi się na nich plików.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.