Jak zrobić stojak do sprawdzania alternatorów

Stoisko sprawdzenia alternatora jest przeznaczony do kontroli stanu technicznego wykonanych z alternatora samochodu i jego części składowych regulatora napięcia i prostownika. W fabrycznym wykonaniu jest to skomplikowane urządzenie elektroniczne z tablice cyfrowe, na którym wyświetlane są wszystkie mierzone parametry.

Jak zrobić stojak do sprawdzania alternatorów

Instrukcja

1
Stoisko sprawdzenia alternatora – dość drogiego sprzętu, dostępnego daleko nie każdemu автовладельцу, dlatego niektórzy kierowcy wolą robić je własnymi rękami. Tak, urządzenie do zakręceniu alternatora można zrobić z silnika z фрикционом списанной produkcyjnej maszynie do szycia, które wcześniej zostały wydane na Podolski lub Оршанском zakładach mechanicznych.
2
Zaleca się stosowanie silników o większej mocy 1 kw 2800 obr/min Za pomocą takiego domowej roboty stoiska można zmierzyć następujące parametry: napięcie pracy alternatora, liczba obrotów i prąd obciążenia. W zasadzie, można użyć i inne typy silników z kół pasowych pod pasy, odpowiednie generatora. Pozostaje doprowadzenie do alternatora 12V podłączyć zgodnie ze schematem. Nie zapomnij o odległe przekaźnik (jeśli jest) i masę.
3
Następnie uruchomić silnik i zmierzyć napięcie na wyjściu alternatora. Sprawdzanie alternatora na stoisku daje możliwość określić stan alternatora i jego podstawowych cech nominalnym. Należy przy tym przestrzegać bardzo ważne wymaganie – szczotki alternatora powinny być starannie притерты do informacji pierścieni kolektora, przy tym same pierścienie muszą być czyste. Tak więc, należy ustawić generator na stoisko, włącz silnik stoiska, ustawić za pomocą opornika napięcie na wyjściu około 14V, a częstotliwość obrotów wirnika – do 5 tys. obr./min.
4
Po dwóch minutach pracy w trybie tym zmierzyć natężenie prądu, który daje alternator. Sprawny alternator pokaże co najmniej 44 A. Jeśli na wyjściu stan będzie znacznie mniej, to może to świadczyć o problemach w uzwojeniach stojana i wirnika, uszkodzenia zaworów, zużycia pierścieni ślizgowych i szczotek. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia co do usterki zaworów выпрямительного bloku generatora i wtedy sprawdź siłę prądu odrzut na wstępnie ciepłym generatorze.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.