Jak zrobić maskę warstwy w Photoshopie

Maska w programie Photoshop jest jednym z narzędzi, służących do odwracalnego tworzenia przejrzystych zakresie na każdym z warstw, za wyjątkiem tła. Istnieje kilka sposobów tworzenia masek w tym edytorze graficznym.

Jak zrobić maskę warstwy w Photoshopie

Trzeba

  • – program Photoshop;
  • – obraz.

Instrukcja

1
Aby utworzyć maskę warstwy w programie Photoshop, należy wybrać jedną z opcji grupy Layer Mask z menu Layer. Korzystanie z opcji Reveal All wizualnie nie zmieni obrazu na маскируемом warstwie, jednak obok ikony warstwy pojawi się ikona maski.
2
Aby przystąpić do edycji maski, a nie obrazu, kliknij na ikonę maski. Zastosowanie opcji Reveal All uzasadnione w przypadku, jeżeli działka warstwy, którą chcesz zrobić przezroczyste, znacznie mniej fragmentu obrazu, który pozostanie bez zmian. Aby zrobić część obrazu przejrzysty, zamaluj odpowiedni fragment czarnym kolorem na masce.
3
Opcja Hide All sprawi, że warstwa jest całkowicie przezroczysty, a prostokąt maski, który pojawi się w palecie warstw, będzie zalany czarnym kolorem. Korzystać z tej opcji wygodniejsze w przypadku, gdy warstwa, za wyjątkiem niewielkiego obszaru, trzeba zrobić przezroczyste. Aby określić nieprzezroczyste obszary warstwy, zamaluj je na masce w kolorze białym.
4
Do edycji maski warstwy można użyć narzędzia Brush Tool, Paint Bucket Tool i narzędzia grupy Shape Tool, które zostały przełączone w tryb Fill pixels.
5
Korygujące warstwy w programie Photoshop są domyślnie tworzone z maską warstwy w trybie Reveal All. Są one przeznaczone do zastosowania szeregu filtrów do wszystkich widocznych warstw pliku. Do edycji maski корректировочного warstwy są używane te same narzędzia i kolory, co do zmiany maski warstwy z obrazem.
6
Do warstwy z filtrem lub obrazu można zastosować dwie niezależnie edycji maski, z których jeden będzie rastrowej, a druga – wektor. Do tworzenia maski wektorowej użyć jednej z opcji grupy Vector Mask menu Layer. Jak raster, wektor maska może być tworzony w trybie Reveal All lub Hide All.
7
Do edycji masek wektorowych stosuje Pen Tool i narzędzia grupy Shape Tool w trybie Shape Layers.
8
Jeszcze jednym sposobem zmiany przezroczystości części warstwy w programie Photoshop jest tworzenie maski przycinającej. Do tworzenia maski tego rodzaju umieść pod warstwę z obrazem, którego część trzeba zrobić przezroczyste, zdjęcie, do granic nieprzezroczyste obszary której będzie obcięty ta warstwa. Podstawą do maski przycinającej może być nieprzezroczyste napis, geometryczny kształt, lub dowolny warstwa z przezroczystymi obszarami.
9
Przejdź na górną warstwę i zastosować opcję Create Clipping Mask z menu Layer. Na warstwie z obrazkiem pozostaną matowe tylko te obszary, które leżą nad nieprzezroczyste obszary warstwy-podstawy.
logo
Article Categories:
Oprogramowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *