Jak zrobić elektryczny magnes

Elektryczny magnes (elektromagnes) – to urządzenie, które nabywa właściwości magnetyczne po podłączeniu do źródła prądu. On przyciąga ферромагнетики za pomocą pola magnetycznego. Elektromagnes składa się z rdzenia i uzwojenia.

Jak zrobić elektryczny magnes

Trzeba

  • – cylinder ze stali elektrotechnicznej;
  • – tester;
  • – źródło prądu;
  • – drut miedziany.

Instrukcja

1
Na wzorzec z elektrycznych nierdzewnej w kształcie walca należy nawinąć drut miedziany w izolacyjna oplocie. Użyj przewód o średnicy około 1 mm. ma odpowiednią przewodność i daje możliwość mieszczące dużą ilość zwojów na rdzeń, co pozwala zwiększyć pole magnetyczne. To będzie uzwojenie elektryczne magnesu. Dla zwiększenia efektu można wziąć wzorzec подковообразной formy.
2
Zmontować obwód elektryczny z połączonych szeregowo do źródła prądu uzwojenia elektromagnesu i sklepu oporów lub opornika do regulacji prądu w obwodzie. Użyj źródło prądu stałego z электродвижущей siłą do 24 volt. Jeśli ma możliwość regulacji napięcia bezpośrednio na źródle prądu, to opornica w łańcuch nie włączaj. Do kontroli prądu w obwodzie użyj testera. Włącz szeregowo z elektromagnesem.
3
Ustaw przełącznik źródła lub opornica w taki sposób, aby napięcie było minimalnie. Wtedy prąd w uzwojeniu elektromagnesu będzie mieć bezpieczną wartość. Delikatnie zacznij zwiększać napięcie. Prąd płynący przez uzwojenie elektromagnesu, zacznie proporcjonalnie wzrastać. Dla drutu miedzianego o średnicy 1 mm maksymalny bezpieczny prąd wynosi 6 amp. Jeśli prąd przekroczy tę wartość, uzwojenie elektromagnesu przepali.
4
Gdy prąd pójdzie w uzwojeniu, rdzeń zamieni się w magnes. Przyłóż do niego ciało z żelaza lub jego stopów (stal, żeliwo itp.). On pociągnie ten przedmiot do podstawy cylindra ze stali elektrotechnicznej (grosz magnesu). Jeśli siła przyciągania jest mała, należy zwiększyć ilość zwojów na uzwojeniu elektromagnesu. Do tego należy nawinąć na rdzeń drut o większej długości. Przy tym należy pamiętać, że jego opór wzrośnie proporcjonalnie do długości. Po ponownym podłączeniu elektromagnesu doprowadzić wartość natężenia prądu do wartości nominalnej. Po odłączeniu prądu elektrycznego właściwości magnetyczne rdzenia znikną.
logo
Article Categories:
Nauki przyrodnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *