Jak znaleźć przyspieszenie styczne

Przyspieszenie styczne mają ciał, poruszających się na zakrętach toru. Jest ono skierowane w kierunku zmiany prędkości ciała styczna do toru ruchu. Тангенциального przyspieszenia nie mają ciał, poruszających się równomiernie na obwodzie, mają tylko przyśpieszeniem dośrodkowym.

Jak znaleźć przyspieszenie styczne

Trzeba

  • – prędkościomierz lub radar;
  • – linijka lub ruletka;
  • – stoper.

Instrukcja

1
Znajdź przyspieszenie styczne a?, jeśli wiadomo pełne przyspieszenie punktu, poruszającej się wzdłuż zakrzywionego toru a i jej przyśpieszenie dośrodkowe an. Do tego od kwadratu całkowitego przyspieszenia odejmij kwadrat przyśpieszenia dośrodkowego, a z otrzymanej wartości wyciągnąć pierwiastek kwadratowy a?=v(a?-an?). Jeśli nieznany przyśpieszenie dośrodkowe, ale ma wartość chwilową prędkość, zmierz linijką lub centymetrem promień krzywizny trajektorii i znajdź jego wartość, podzielenie kwadrat chwilową prędkość v, jaką zmierzyć prędkościomierza lub radarem na promień krzywizny trajektorii R, an=v?/R.
2
Przykład. Ciało porusza się po okręgu o promieniu 0,12 m. Jego pełna przyspieszenie wynosi 5 m/s?, określ jego przyspieszenie styczne, w chwili, gdy jego prędkość jest równa 0,6 m/s. Najpierw znajdź przyśpieszenie dośrodkowe ciała przy określonej prędkości, do tego jej kwadrat podzielić przez promień toru an= v?/R= 0,6?/0,12=3 m/s?. Znajdź przyspieszenie styczne według wzoru a?=v(a?-an?)=v(5?-3?)=v(25-9)= v16=4 m/s?.
3
Określ wartość тангенциального przyspieszenia poprzez zmianę modułu prędkości. Do tego z pomocą prędkościomierza lub radaru określić początkową i końcową prędkość ciała za pewien okres czasu, który zmierzyć za pomocą stopera. Znajdź przyspieszenie styczne, odejmując od końcowego v wartość początkową prędkość v0 i podzielenie na okres czasu t, w którym zmiana nastąpiła: a?= (v-v0)/t. Jeśli wartość тангенциального przyspieszenia wyszło negatywne, to znaczy, że ciało jest spowolniony, jeśli pozytywne – przyspiesza.
4
Przykład. Za 4 prędkość ciała poruszającego się po okręgu, spadła z 6 do 4 m/s. Określ jego przyspieszenie styczne. Stosując formuły obliczeniowe, a otrzymasz?= (v-v0)/t=(4-6)/4=-0,5 m/s?. To znaczy, że ciało zwalnia z przyspieszeniem a jej wartość bezwzględna jest równa 0,5 m/s?.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.