Jak zauważyć Chrzest

Dnia 19 stycznia w prawosławnym kalendarzu oznaczony szczególną datą Chrztu Jezusa Chrystusa w rzece Jordan. Jak głosi Ewangelii i Świadectwo apostołów, tłum żydów oczekiwali na przyjście Zbawiciela, a gdy Jezus wszedł do wody, z nieba rozległ się głos Boga, ogłaszając o tym, że to jego syn, a na ramieniu Jezusa zstąpił Duch Święty – piękny biały gołąb. Woda w rzece była czysta i oczyszczającej ludzi od zła i grzechu. Trzech króli lub Oświecenie – tak nazywa się to święto w prawosławiu, ponieważ właśnie w tym dniu ludzie dowiedzieli się, kto jest ich Zbawicielem, który przyszedł dać im radość i światło.

Jak zauważyć Chrzest

Instrukcja

1
Na Rusi nie było w zwyczaju obchodzić to święto bujnie, zgiełku zabawy i biesiady nie urządzano. W wigilię objawienia pańskiego chodzili do kościoła. A w dzień święta, умывшись konsekrowanego epiphany wodą lub kąpieli w źródle, noszona czystą, jasną odzież. Następnie, po modlitwie, trzeba było wypić na czczo szklankę wody święconej. I dopiero wtedy przystąpił do posiłku. Oczywiście, teraz takich tradycji nikt nie przestrzega. Ale, tym nie mniej, prawdziwie wierzący ludzie starają się uczcić to święto.
2
Jeśli chcesz zebrać w domu świąteczny stół, zaproś najbliższych i bliskich ludzi. I koniecznie – swoich chrzestnych rodziców lub chrześniacy, ponieważ mają one bezpośredni stosunek do tego święta. Przed rozpoczęciem kolacji można również dać im pić wody święconej, życząc sobie zdrowia i dobra. Postaw na stole zapaloną świecę, aby jej mrugające światełko ogrzewa wasze dusze, napełnia radością i zjednoczenie.
3
Tradycyjnie do rodzinnego domu na kolację pieczone ciasta lub ciasteczka w kształcie gołębi lub krzyże. Można piec ciasta monety na szczęście, tylko na pewno przez wielu ludzi, przy świątecznym stole, aby nikomu nie było przykro. Złą ciasta do stołu nie należało podawać – uznano to za zły omen, a jeśli coś się nie udawało, gospodyni скармливали nietrafione bułki ptaków i zwierząt.
4
Jeśli chcesz podarować swoim bliskim lub ojcem chrzestnym rodziców w tym dniu prezenty, dbać o nich z wyprzedzeniem. Można pojechać w паломническую podróż i zabrać na małym cudownym obrazie w prezencie. Chrześniakowi преподнесите w prezencie nowy krzyżyk (np. złoty lub srebrny w zamian za poprzedni normalny), bliskich zachwyci ozdobne, świece (dać kościelne nie można, ponieważ to przynosi pecha). Dobrym prezentem będzie biblia dla dzieci na zdjęciach, a dorosłym można wręczyć modlitwa, amulety i aromatyczne olejki, które można kupić w kościelnej ławce.
logo
Article Categories:
Święta religijne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *