Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są gwiazdy

Dziecko bardzo interesuje świat. Dziecko stale stara się poszerzyć krąg swoich doświadczeń, i pewnego dnia zauważa małe świecące punkty na czarnym nocnym niebie. I zadaje kilka pytań, bo interesuje go nie tylko nazwa, ale i dlaczego te punkty świecą, i jak daleko są, i nie spadną na dach, i wiele więcej. W tym przypadku rodzice lepiej trochę wyprzedzić ciekawy temat badacze, opowiadając i pokazując to, co on może zrozumieć.

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym są gwiazdy

Trzeba

  • – mapa nieba (można elektroniczna);
  • – teleskop;
  • – duże i małe piłki;
  • – globus;
  • – latarka.

Instrukcja

1
Pokaż dziecku, jak zmienia się rozmiar przedmiotu w zależności od odległości. Można to zrobić na każdym spacerze. Na przykład, w pobliżu domu stoi maszyna, i wydaje się ona bardzo duży. A to jest ta sama maszyna wyjechała na drugi koniec ulicy i wygląda bardzo mała, choć to ten sam samochód. Obserwuj i innymi przedmiotami.
2
Przeprowadźcie eksperyment z jakiegoś świecącego przedmiotu. Może to być, na przykład, latarka. Potrzymaj go przed dzieckiem. Zwróć uwagę dziecka na to, jaką latarkę jasny. Odsunąć się na drugi koniec pokoju i powiedzieć. W мерее oddalania się od obserwatora świecący przedmiot będzie wydawać się mniejsze i nie tak jasne. Dziecko jest starsze, a nawet w średnim wieku już można wyjaśnić, że gwiazdy są daleko, więc wydają się małe. Trzy letnie dziecko to też można powiedzieć – niech się zdziwi.
3
Powiedz, że każda gwiazda jest duży świecącą kulę. Ta kula emituje ogromne ilości energii, więc i świeci. Piłka jest bardzo daleko, ale światło i tak dochodzi do Ziemi. Ponieważ dziecko już wie, że znajdujący się w dużej odległości przedmiot wydaje się mały, on zrozumie, że i z gwiazdami sprawa wygląda dokładnie tak samo jak ze wszystkim innym.
4
Powiedz dziecku, że Słońce to też gwiazda. Są inne gwiazdy, które znacznie więcej Słońca, ale oni wydają się małe, bo są daleko. Ziemia wydaje się dziecku ogromną. Jest blisko, my na niej żyjemy, ale w rzeczywistości Słońce znacznie więcej. Różnice w ich rozmiarach można pokazać naocznie. Na przykład, weź duży dmuchany piłka. Niech to będzie Słońce. Wtedy Ziemia wygląda jak mały kort piłkę. Nie jest tak ważne, jak stosunek odpowiada rzeczywistości. Najważniejsze, aby dziecko mogło sobie wyobrazić go przynajmniej w przybliżeniu.
5
Można zorganizować coś w rodzaju planetarium. Weź niepotrzebny glob albo nawet po prostu stary plastikowy piłkę. Narysuj na nim kilka gwiazdozbiorów. Na miejscu gwiazdek zrób małe otwory. Dolną część piłki wyciąć, aby można go było założyć na przykład na lampę bez klosza. Najlepiej, jeśli uda się zamocować taki demonstracyjny glob na jakiś крутящейся podstawce. Można nawet umieścić całą konstrukcję na krzesło do pianina. Obracając „Wszechświat”, możesz pokazać dziecku, jak zmienia się położenie gwiazd na niebie. Doświadczenie najlepiej przeprowadzać w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeśli сошьете z jakiegoś ciemnego materiału półkulę i przymocuj ją do sufitu tuż nad „świata”, obraz będzie jeszcze bardziej realistyczny, niemal jak w prawdziwym planetarium.
6
Z gwiazdami wiąże się wiele opowieści i legend. Z pewnością niektóre z nich przeczytać dziecku, a on może zapytać – a dlaczego ci ludzie, którzy napisali bajkę, myśleli, że to starożytni bogowie uciekli na niebo? Dlaczego mówisz, że gwiazda – to jest piłka, a w książce jest napisane, że w gwiazdę stała się piękna dziewczyna? Powiedz, że u starożytnych ludzi nie było ani teleskopów, ani komputerów, ani aparatów fotograficznych. Dlatego opowiadali tylko o tym, co widzą z Ziemi. I wyjaśnił wszystkie zjawiska tak, jak im się wydawało słuszne, to były takie ciekawe opowieści i piękne legendy.
7
Opowiedz dziecku o konstelacjach. W rzeczywistości gwiazdy wchodzące w jednej konstelacji znajdują się bardzo daleko od siebie. Ale z Ziemi wydaje się, że znajdują się one bardzo blisko. I było tak zawsze, dlatego już w starożytności ludzie postanowili połączyć te gwiazdy w konstelacji i do każdego wymyślili piękny obraz. Niektóre konstelacje dziecko może zobaczyć sam. Pokaż mu, na przykład, Wielką Niedźwiedzicę.
8
Bardzo dobrze, jeśli masz w domu lub u kogoś z twoich znajomych jest teleskop. Dziecku na pewno spodoba się traktować gwiazdy. Oni już nie wydają się takie małe. Powiedz mu, dlaczego wszystkie obiekty na niebie wydają się większe, jeśli patrzeć na nich w teleskop. Istnieją urządzenia, które dają bardzo duży wzrost, i w nich można wziąć pod uwagę to, że zazwyczaj nie widać.
9
Ciekawski maluch z pewnością zada pytanie, dlaczego gwiazdy wiszą na niebie i nie spadają. Wyjaśnij, że są one bardzo ciężkie i stale przyciągają i odpychają. Siłę przyciągania też można wytłumaczyć obrazowo. Przetrzeć grzebień o coś wełny, a następnie przyłóż ją do włosów. Dziecko na pewno już miał do czynienia z magnesem. Pokaż, że magnes może nie tylko przyciągać przedmioty, ale i odpychają je. W Kosmosie na każdy przedmiot działają siły przyciągania i odpychania. Każda gwiazda – wielki magnes, który jedne przedmioty przyciąga, a inne stara się odrzucić. Więc siły są w równowadze. Jeśli jakiś związek się kończy, gwiazda może унестись off lub pęknąć. Ale do Ziemi jest przy tym nie doleci, bo kawałki na drodze przyciągną inne magnesy.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.