Wychowując się w dziecku odpowiedzialność lub inne ważne cechy, przygotuj się do codziennej i ciągłemu procesowi. Ci sami w pierwszej kolejności należy znaleźć czas otwarcia migawki, zwyczaj analizować na wszelkie sytuacje i rozmawiać z dzieckiem tak, aby nie upuszczać ani jego, ani jego godność. Trzeba też umiejętnie łączyć kontrola i zapewnienie wolności.
Instrukcja
1
Najpierw rozważ sytuację. Trzeba wiedzieć, że można wymagać od dziecka, jaki poziom odpowiedzialności pasuje do jego wieku. Uświadom sobie, że narzędziem wychowania jest twoja osobowość, twój przykład i warunki, które tworzysz w domu. W oparciu o odpowiedzialności leży i moralne wychowanie, więc naucz dziecko uniwersalne wartości, tego, co społecznie akceptowalne, co nie, co jest dobre, co złe.
2
Zaznacz jasne i niezmienne zasady w rodzinie, jeśli twoje dziecko znajduje się w młodym wieku. To pozwoli mu czuć się granice świata, swoją niezawodność i założy pojęcia o niebezpieczeństwie i bezpieczeństwa, co jest podstawą odpowiedzialnego życia, zdrowia. Zapewnij elastyczność rodzinnych zasad i tradycji, jeśli dziecko jest już nastolatkiem. Z dorosłością granice muszą się rozwijać.
3
Zabezpieczyć nad dzieckiem do wykonania obowiązków. Psycholog-konsultant dziennika „Mama i dziecko” Julia Василькина wykorzystuje pojęcie „strefy odpowiedzialności”. W każdym wieku są różne: mogą to być zabawki, i łóżko, i swój wygląd, i zwierzęta, i obowiązki domowe różnego szczebla. Wiek 5-7 lat – idealny dla zakładania podstaw odpowiedzialnego zachowania, w tym czasie rozszerzają się silnikowych i możliwości intelektualne dziecka, zakres jego działalności.
4
Dajmy dziecku możliwość poczuć konsekwencje niewykonania swoich obowiązków, niech i negatywne. To zwiększa dziecięcą świadomość. Pokaż, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za każdy czyn, jak i zaniechania. Rozmawiając z dziećmi, próbuj wraz przewidzieć konsekwencje takiego czy innego wyboru, rozwijać umiejętność analizowania, przewidywania sytuacji wynik.
5
Wspieraj samodzielność w sprawach osobistych interesów dziecka: hobby, gry, rzeczy osobistych, zabawek. Zachęcaj inicjatywę, zwłaszcza, jeśli ona mówi o tym, że dziecko pomyślał, zanim zdecydują się na czyn, niech ci się nie spodoba, rozwiązanie lub nie zostało ono optymalne. Omów i przeanalizuj to, ale nie укоряйте, nie obrażaj. Naucz się ufać i komunikować się z dzieckiem na równych prawach – to ważny moment w edukacji poczucia odpowiedzialności.
Kategoria:
Wychowanie i nauczanie dziecka