Jak wyliczyć podatek dochodowy

Zazwyczaj zapłatą podatku dochodowego zajmuje się pracodawca, kalkuluje go z osiąganych zarobków. Jednak w niektórych przypadkach podczas uzyskiwania dochodów z innych źródeł obywatel federacji ROSYJSKIEJ musi samodzielnie obliczyć kwotę PIT i przelać je do budżetu w terminie.

Jak wyliczyć podatek dochodowy

Instrukcja

1
Określ, podlega czy twój dochód podatkiem dochodowym. Aby to zrobić, należy zapoznać się z art. 212 kodeksu Podatkowego federacji ROSYJSKIEJ, w której znajduje się lista obiektów opodatkowania PIT. Również te informacje można uzyskać w oddziale kontroli podatkowej lub znaleźć w internecie na specjalistycznych stronach.
2
Oblicz kwotę podstawy opodatkowania, według której należy wyliczyć podatek dochodowy. Na przykład, jeśli sprzedajesz samochód, to PIT ustala się na kwotę uzyskanego dochodu z tej operacji. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie na wynajem, podatek jest obliczany na kwotę opłat miesięcznych za okres sprawozdawczy.
3
Dowiedz się stawkę podatku, której podlegają przychody. Jeśli nie jesteś rezydentem w federacji ROSYJSKIEJ, PIT obliczana jest według stawki 30%. Jeśli masz dywidendy, to do obliczeń przyjmuje się stawka 9%. Dla ubezpieczeniowych otrzymanych nagród i wygranych i przychodów z odsetek od depozytów stosowania stawki 35%. Pozostałe rodzaje dochodów opodatkowanych stawką 13%.
4
Wypełnij deklarację na dochody osób fizycznych w formie 3-PIT. Formularz zgłoszenie można pobrać w internecie lub zapytać w oddziale urzędu skarbowego. Wprowadź wszystkie kwoty dochodów, które zostały uzyskane przez ciebie w okresie sprawozdawczym. Należy przy tym zauważyć i kwotę wynagrodzenia i potrącony od niej PIT. Aby to zrobić najpierw trzeba zapytać u pracodawcy zaświadczenie o dochodach w formie 2-PIT.
5
Oblicz wielkość podatku dochodowego, który należy wymienić w budżecie. Złożyć deklarację w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia następnego roku za powstawanie dochodu podlegającego opodatkowaniu.
6
Sprawdź bankowego, na które należy wpłacić PIT. Płatności można dokonać w dowolnym oddziale „Sbierbanku Rosji”. Aby to zrobić wypełnij zlecenie lub poproś, aby wykonać tę operację za ciebie menedżera banku, po czym przekazać do kasy kwotę.
logo
Kategoria:
Podatki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.