Jak udowodnić амфотерность połączenia

Dla większości substancji charakteryzuje się obecnością lub kwaśnych, lub w podstawowych właściwości, jednak w naturze są połączenia, które potrafią zachować i te, i inne objawy. Takie połączenie nazywane амфотерными. Jak udowodnić, że substancja należy do tej klasy?

Jak udowodnić амфотерность połączenia

Instrukcja

1
Udowodnić амфотерность połączenia jest możliwe, jeśli opierać się na teorii dysocjacji elektrolitycznej. Według niej, амфотерными będą stanowić elektrolity, które są zjonizowanego w tym samym czasie i кислотному, i według głównego typu. Na przykład, azotawy kwas, który jest амфотерным połączeniem, podczas dysocjacji elektrolitycznej będzie się rozpadać na kacji wodoru i wodorotlenku-anion.
2
Jak wynika z definicji, амфотерность – to zdolność substancji do interakcji zarówno z kwasami jak i z zasadami. Aby udowodnić амфотерность połączenia, należy przeprowadzić doświadczenia dotyczące jego współpracy z jednym i drugim klasą substancji. Na przykład, jeśli tlenek lub wodorotlenek chromu rozpuścić w kwasie solnym, w wyniku czego powstaje roztwór fioletu lub zieleni. Jeśli połączyć wodorotlenek chromu z wodorotlenkiem sodu, w wyniku czego powstaje kompleksowa sól Na[Cr(OH)4(H2O)2], co potwierdza kwasowe właściwości połączenia.
3
Амфотерность każdego tlenku można udowodnić, łącząc go na przemian z kwasem i z alkalicznych. W wyniku reakcji z kwasem powstaje sól tego kwasu. W wyniku reakcji z alkalicznych tworzy kompleksowe sól, jeżeli reakcja przebiega w roztworze, albo średnia sól (z амфотерным elementów w анионе), jeśli reakcja przebiega w расплаве.
4
Według протолитической teorii Бренстеда-Lowry ‚ ego, symptomem амфотерности będą zdolność протолита występować jednocześnie dawcą i akceptora protonu. Na przykład, амфотерность wody można potwierdzić w następujący równaniem:H2O + H2O H3O + + OH-
5
Dla wielu związków ważnym, choć pośrednio symptomem амфотерности jest zdolność амфотерного elementu do powstania dwóch rzędów soli, kationowych i анионного typu. Na przykład, dla cynku to będą soli ZnCl2 i Na2ZnO2.
logo
Article Categories:
Nauki przyrodnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *