Jak sprawdzić „przebieg” aparatu

Jeżeli przebieg pojazdu mierzy się w ilości kilometrów, to przebieg aparatu racjonalnie mierzyć wykonanymi ujęciami, czyli ilością migawki. Im droższe i bardziej aparat, tym większy zasób migawki ma.

Jak sprawdzić

Instrukcja

1
Teoretycznie, aparat numeruje zdjęcia, więc możesz po prostu zrobić zdjęcie i zobacz, jak on się nazywa. W najprostszym przypadku będzie to przebieg. Ale ta metoda może nie działać, jeśli aparat czasami resetuje licznik (niektóre modele są tak zaprogramowane) lub jeśli sami go po cenach dumpingowych, a może działanie to zrobił inny człowiek, który, być może, i próbuje sprzedać ten aparat. Wtedy spróbuj dowiedzieć się przebieg w inny sposób.
2
Meta-dane, w których podana liczba zwolnień migawki aparatu, są przechowywane w każdym zdjęciu, ale nie tak, żeby je było łatwo zobaczyć, a w postaci zaszyfrowanej. Aby się z nimi zapoznać, należy użyć specjalnego oprogramowania. Dla takich aparatów, jak Nikon i Canon istnieją aplikacje, które pozwalają wyświetlić te informacje praktycznie we wszystkich przypadkach. Jeśli twój aparat wyprodukowała inna firma, to najlepsze, co możesz zrobić, to skontaktować się z punktem serwisowym. Tam będą mogli dokładnie dowiedzieć się, jak kamera pracowała na swój zasób.
3
Meta-dane są przechowywane w zaszyfrowanym pliku, który ma format exif. On jest bardzo mały. Wybierz program, który działa z kamerą producenta, i otwórz w nim ostatnio wykonane zdjęcie. Aplikacja wyświetli właściwości pliku, w których będą i meta-dane. Znajdź opcję Total Number of Shutter Releases. Wartość, która określona naprzeciwko niego, i będzie być „przebiegiem” kamery.
4
Pozostało tylko wybrać odpowiednią aplikację. Dowiedzieć się całej prawdy o aparaty fotograficzne firmy Nikon i Pentax pomoże jednego z następujących programów: ShowExif lub Opanda EXIF. ShowExif może również otworzyć meta-dane dla niektórych modeli Canon, ale nie dla wszystkich. Nawiasem mówiąc, nie wszystkie aparaty Canon wspierają meta-dane, tak, że dla niektórych kamer tego producenta dokładnie określić przebieg niemożliwe. Ale jeśli za pomocą Show Exif to zrobić nie wyszło, to może pomóc program EOS Info. Jeśli nadal nic się nie stało, a wynik jest bardzo ważny jest dla państwa, będzie musiał skontaktować się z centrum serwisowym.
Należy zwrócić uwagę
Profesjonalne kamery zazwyczaj są na intensywne użytkowanie, migawka w nich może bez awarii zadziałać więcej niż 100-150 tys. razy. Fotografia amatorskiego klasy ma wskaźniki niżej: 30-50 tys. alarmów. Oznacza to, że migawka będzie w stanie zrobić określoną liczbę klatek, przy tym nikt nie obiecuje, że w samym aparacie nie zepsuje coś innego.

Porada
Z ostrożnego obchodzenia gwarantowana przez producenta żywotność migawki aparatu można znacznie wydłużyć.

logo
Kategoria:
Zdjęcia i wideo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.