Jak sporządzić pozew o rozwód

Stwierdzenie nieważności małżeństwa rosjanie mogą w urzędach stanu cywilnego (ЗАГСах) lub w sądzie. Pierwsza opcja jest „spokojny”, gdyż małżonkowie rozwodzą się za obopólną zgodą, nie pokazujący wzajemnych roszczeń. Wniosek o rozwód do sądu serwowane jest, gdy para wychowuje małoletnie dzieci lub nie ma jednego zdania w sekcji majątku wspólnego, lub jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód. Sporządzanie roszczenia oświadczenie wymaga przestrzegania pewnych formalności prawnych.

Jak sporządzić pozew o rozwód

Trzeba

  • – kopia pozwu;
  • – oryginał zaświadczenia o zawarciu małżeństwa;
  • – kopia aktu urodzenia dziecka;
  • – kwit o uiszczeniu opłaty;
  • – informacja na temat wynagrodzeń małżonków (za okazaniem alimentacyjnych wymagań);
  • – spis majątku wspólnego, zakupionego w małżeństwie (za okazaniem roszczeń o podziale majątku).

Instrukcja

1
Dowiedz podporządkowanie swojego postępowania rozwodowego, tj. określić, w jaki organ sądowy trzeba złożyć pozew. Stwierdzenie nieważności małżeństwa może rejonowy (miejski) sąd lub sędzia przestrzennego działki. Do kompetencji sędziów, odnoszą się te procesy, w których małżonkowie doszli do porozumienia w sprawie utrzymania i wychowania dzieci, a także w sprawie podziału majątku wspólnego.
2
Ponadto, istnieje całkowita terytorialne zasada jurysdykcji бракоразводных spraw: pozew serwowane jest w miejscu zamieszkania (zameldowania) pozwanego. Ale światowej sąd przyjął do rozpatrzenia wniosek o rozwód według miejsca zamieszkania powoda, jeżeli na jego opieką znajdują się osoby niepełnoletnie dzieci, lub jego stan zdrowia uniemożliwia podróży do innego sądu.
3
Przygotuj pisemne pozew. Napisz czytelny pisma bez cięć na zwykłym papierze formatu A4. Zazwyczaj w sądach na stoiskach informacyjnych można znaleźć wzór pozwu – skorzystaj z niego.
4
W oświadczeniu należy podać następujące informacje:- pełna nazwa sądu lub nazwisko i inicjały wojewody i terytorialny sądowy działka;- nazwisko, imię, drugie imię powoda, jego adres (po zameldowaniu i faktycznego zamieszkania), telefon;- nazwisko, imię, imię ojca pozwanego, jego adres (po zameldowaniu i faktycznego zamieszkania), telefon;- podstawy i dowody roszczeń powoda;- wyjaśnienie o przyczynach, dla których małżeństwo nie może być rozwiązana przez organ urząd stanu cywilnego;- wykaz załączonych dokumentów.
5
Zacznij oświadczenie o podanie daty zawarcia małżeństwa i terminu zakończenia relacji małżeńskich, na przykład: „14 czerwca 2002 roku weszła w związek małżeński z pozwaną i mieszkała z nim do 14 czerwca 2011 roku”. Następnie określ, gdzie jest zarejestrowany małżeństwo.
6
Wprowadź nazwisko, imiona, drugie imię i datę urodzenia wspólnych z pozwanym małoletnich dzieci, a także czy została zgoda w sprawie miejsca ich dalszego zamieszkania, materialnego utrzymania i wychowania.
7
Wyjaśnij powód, dla którego zdecydował się rozwiązać małżeństwo. Najczęściej używany jest neutralne sformułowanie: „życie Rodzinne nie rozwinęła się z powodu niezgodności charakterów”. Można jednak wskazać inną przyczynę (z kilku powodów), na przykład, niewierność małżonka (małżonki), alkoholizm, narkomania, игромания, finansowe, nieporozumienia itp.
8
Wprowadź datę, z którą związki małżeńskie między małżonkami właściwie ustały. Sprawdź, sprawdź, czy jest wspólne gospodarstwo domowe i czy spory w sprawach majątkowych.
9
Po wymienionych informacji, skontaktuj się z sądu bezpośrednio z prośbą o rozwiązaniu małżeństwa: „Na podstawie powyższych proszę sąd, zgodnie z artykułem 21 kodeksu Rodzinnego Federacji Rosyjskiej rozwiązać małżeństwo między mną i pozwanego”. W końcu oświadczenie umieść osobisty podpis i jej zapis.
10
Przygotuj dokumenty, które należy dołączyć do исковому wniosku. Lista może ulec zmianie w zależności od zgłaszanych przez powoda roszczeń. Przykładowa lista zawiera:- kopię pozwu (dla pozwanego);- oryginał zaświadczenia o zawarciu małżeństwa;- odpis aktu urodzenia każdego wspólnego dziecka;- potwierdzenie o uiszczeniu opłaty;- zaświadczenie o wynagrodzeniu małżonków (za okazaniem alimentacyjnych wymagań);- spis inwentarza, zakupionego w małżeństwie (za okazaniem roszczeń o podziale majątku).
11
Wniosek należy zanieść do sądu osobiście. Ze sobą należy wziąć paszport obywatela Federacji Rosyjskiej lub dokument zastępujący go.
Należy zwrócić uwagę
Powód ma prawo złożyć oświadczenie o zwrocie pozwu o rozwód w dowolnym momencie przed wydaniem przez sąd postanowienia o wszczęciu postępowania rozwodowego.

logo
Kategoria:
Prawo rodzinne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.