Jak policzyć moc komputera

Moc pobierana przez komputer z sieci, nie jest równa tej, która jest podana na zasilaczu. W rzeczywistości jest zwykle znacznie mniej, bo jednostka nie jest w pełni obciążony. W razie potrzeby tę moc można zmierzyć.

Jak policzyć moc komputera

Trzeba

  • Komputer, cęgi prądowe (клампметр).

Instrukcja

1
W żadnym wypadku nie przetnij przewody idące od zasilacza, w celu włączenia w ich podział amperomierza. To długo i niewygodne, a jeśli je następnie źle przylutowane lub źle izolować, w pracy komputera mogą nie działać. Nie jest wykluczone i niebezpieczne zwarcia. Lepiej zaopatrz się w tak zwane prądowe cęgi (клампметр) – przyrząd umożliwiający pomiar prądu bez przecięcie przewodu. Należy wybrać takie cęgi prądowe, aby pozwalały mierzyć nie tylko zmienny, ale i prąd stały.
2
Włącz клампметр i zaznacz na nim limit pomiaru w 20 A prądu stałego. Włączając komputer z otwartą pokrywą, najpierw dotknąć jego ciała, nie dotykając przy tym innych metalowych przedmiotów – jest to konieczne do zdejmowania z siebie naładowania elektrostatycznego.
3
Następnie, nie dotykając płyty komputera (choć tam nie występują wysokie napięcia, takie dotknięcie może spowodować błędy), na przemian zaciskają w cęgi prądowe najpierw wszystkie pomarańczowe, a następnie wszystkie czerwone, a następnie wszystkie żółte przewody. Trzymając przewód, pozostawiać go w клампметре do ustalenia wskazań na wyświetlaczu. Po każdym pomiarze nagrywaj jak wynik, jak i kolor przewodu. Najlepiej mierzyć prądy, gdy maszyna wykonuje te zadania, do których jest wykorzystywany najczęściej. Zaraz po zakończeniu doświadczenia zamknąć obudowę.
4
Mnożąc prąd przez przewód na napięcie na tym przewodzie, otrzymasz przekazywanych przez niego moc:P=UI. gdzie P – moc, W, U – napięcie, I – natężenie prądu, A. Kolory przewodów odpowiadają następujące napięcia: pomarańczowy – plus 3,3 W, czerwony – plus 5 W, żółty – plus 12 v.
5
Obliczania mocy, wysyłane przez każdego z przewodów, złóż je. Otrzymasz całkowitą moc pobieraną z zasilacza wszystkimi węzłami komputera. Powiąż ją z tą, która znajduje się na samym bloku. Jeśli okazało się, że zasilacz jest przeciążony (lub prawie przesterowany), trzeba kupić mocniejszy, albo wyciąć w samochodzie liczba węzłów z dużą konsumpcją (np. dysków twardych) lub wymienić kartę graficzną na mniej wydajne: jeśli na komputerze nie grają, możliwości tej karty i tak są nie w pełni.
6
Aby dowiedzieć się, jaką moc komputer zużywa od sieci, podziel się wynik obliczeń na 0,7 – około taki współczynnik sprawności zasilacza.
Należy zwrócić uwagę
Nie dotykać jednocześnie z dwóch dowolnych przedmiotów, których potencjały nie są wyrównane. Nie otwieraj samodzielnie zasilacz i monitor, jeżeli nie posiada wystarczających kwalifikacji, aby je naprawić.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.