Jak określić gęstość olejów

Oleje silnikowe są mineralne, syntetyczne i полусинтетическими. Są one produkowane z ropy naftowej metodą destylacji i rafinacji. Są aromatyczne, нафтеновые i parafinowe oleje, które różnią się budową węglowodorów wchodzących w ich skład. Najlepsze są uważane za parafinowe, które mają najmniejszej gęstości. Gęstość oleju uważa go za dużo, приходящуюся na jednostkę objętości (kg/m3).

Jak określić gęstość olejów

Instrukcja

1
W celu określenia właściwości oleju korzystają z jego gęstości względnej, która jest obliczana jako stosunek gęstości oleju w pewnym zakresie do gęstości wody w temperaturze 40oc w tym samym zakresie. Gęstość oleju określają za pomocą ареометра, stanowiącej szklaną запаянную kolby (pływak) z balastem na dole. Kolba posiada termometr na dole i skalę gęstości górze w szklanej tubie.
2
Wlać wysoki szklany cylinder нефтепродукт. Pomiar odbywa się w temperaturze 20oc.
3
Ostrożnie zanurzyć suchy czysty ареометр w нефтепродукт tak, aby nie dotykał ścianek cylindra.
4
Zamontować siłownik tak, aby skala gęstości była na poziomie twoich oczu. Poczekaj na zakończenie wahania ареометра.
5
Zrób pomiar wskazań skali. Jednocześnie wykonać pomiar temperatury cieczy. W odróżnieniu temperatury oleju od 20 ° c, gęstość określają w specjalnej tabeli, w której przedstawiono wskaźniki gęstości produktów naftowych, z poprawką na temperaturę.
6
Oznaczanie gęstości oleju jest konieczne, jeśli trzeba przetłumaczyć jego ilość w masę lub odwrotnie. Gęstość produktów naftowych zależy od ich temperatury. W przypadku spadku temperatury, wzrasta. Gęstość pomaga porównać właściwości wielu olejów, jednak nie jest wyznacznikiem ich jakości. Kolor oleju i jego przejrzystość są również kryterium oceny środka smarnego. Są one uzależnione od właściwości produktu naftowego i obecność w niej substancji żywicznych. Kolor oleju wskazuje także na jakość jego czyszczenia.
7
Należy pamiętać, że poszczególne rodzaje produktów naftowych mają następujące przykładowe przedziały wartości paliwo lotnicze – od 700 do 725 samochodowy od 735 750, olej napędowy – od 800 do 850, lotnicze olej – od 880 do 905, do silników diesla – 890 do 920, a dla silników benzynowych – od 910 do 930. Dane te nie tylko mogą pomóc kontrolować wyniki swoich badań, ale i w ogóle pozbyć się z nich, jeśli jesteś zadowolony przykładowy wskaźnik gęstości.
Należy zwrócić uwagę
Gęstość olejów samochodowych znanych producentów zazwyczaj wskazane w dokumentacji technicznej.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.