Jak określić masę pieniężną

Podaż pieniądza – całokształt środków pieniężnych należących do skarbu państwa, osób prawnych i obywateli kraju, biorących udział w obsłudze powiązań gospodarczych. Wskaźnik ten pozwala uzyskać ilościową charakterystykę przepływów pieniężnych – ilość pieniędzy zaangażowanych w obrót w określonym przedziale czasu.

Jak określić masę pieniężną

Instrukcja

1
Aby określić masę pieniężną, należy pamiętać środków pieniężnych środki pieniężne i bezgotówkowych, które istnieją w postaci zapisów na kontach w bankach. Bezgotówkowe środki pieniężne, ich ilość, należy pamiętać, z poprawką na konkretny rodzaj rachunku bankowego, na którym leżą. Rachunki te mogą mieć różne stopy procentowe, więc zrób poprawkę na płynność.
2
Z tego względu, podziel masę pieniężną na następujące grupy:- środków pieniężnych, które są w obiegu;- pieniądze znajdujące się na rachunkach bankowych „na żądanie”, w którym posiadacz rachunku może żądać ich natychmiastowego wprowadzania do obrotu;- pieniądze przechowywane na lokatach terminowych, do dysponowania którymi można tylko przy spełnieniu pewnych warunków lub dłuższym okresie;- pieniądze znajdujące się na rachunkach walutowych.
3
W celu analizy i określenia łącznej podaży pieniądza użyj agregaty pieniężne M0, M1, M2, M3 i M4, które stosuje się w Federacji Rosyjskiej. Przy tym należy pamiętać, że urządzenie M0 jest równa ilości gotówki w obiegu. M1 = M0 + pieniądze znajdujące się na rachunkach „na żądanie”.
4
Oblicz napędzany M2. Jest on równy M1 + pieniądze znajdujące się na lokatach terminowych w bankach, które mogą być zawarte w obrót gotówkowy tylko na określonych warunkach.
5
Napędzany M3 oblicz według wzoru M2 + obligacje i certyfikaty kredytów rządowych, komercyjnych weksli, przepisanych przez podmioty depozyty przechowywane w wyspecjalizowanych instytucjach kredytowych.
6
Napędzany A4 = M3 + bezgotówkowe pieniądze zapisane w postaci depozytów w różnych instytucjach kredytowych.
7
W celu określenia podaży pieniądza w finansowej statystyk czasami używane pojęcie pieniężnej bazy. Oprócz agregatu M0 w niej liczą się środki, które banki komercyjne utrzymują do rachunków banku Centralnego federacji ROSYJSKIEJ jako rezerwy obowiązkowej.
Należy zwrócić uwagę
Do tego, aby nie nastąpiło naruszenie obiegu pieniężnego, konieczne jest, aby między jednostkami istniała równowaga, do tego trzeba, aby agregat M2 został już agregatu M1, ale jeszcze lepiej, jeśli będzie przestrzegane proporcje: M2 + M3 > M1.

logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.