Jak określić współrzędne geograficzne punktu

Do tego, aby można było jednoznacznie określić położenie punktu w przestrzeni, zostały wymyślone współrzędne geograficzne. Dzięki tym systemie zawsze można znaleźć dowolny punkt na kuli ziemskiej, na mapie lub w terenie.

Jak określić współrzędne geograficzne punktu

Trzeba

  • – mapa lub globus;
  • – e-mapa;
  • – nawigator satelitarny.

Instrukcja

1
Aby określić współrzędne geograficzne punktu, weź kartę z oznaczeniem południki i podobieństw. Pamiętaj, im większa będzie częstotliwość tych linii i więcej mapa, tym dokładniej będzie można określić szerokość i długość geograficzną, z których składają się wszystkie współrzędne.
2
Aby znaleźć szerokości, użyj poziome linie, начерченные na mapie – paralele. Określ, na jakiej paralele znajduje się punkt, i znajdź jej wartość w stopniach. Około każdej poziomej paralele jest oznaczenie w stopniach (po lewej i po prawej). Jeśli punkt znajduje się tuż przy niej, zapraszam do wniosku, że jej szerokość jest równa tej wartości.
3
Jeśli wybrane miejsce leży między dwoma równoległymi, określonymi na mapie, określ szerokość najbliższego do niego paralele i dodać do niej długość łuku w stopniach do punktu. Oblicz długość łuku za pomocą kątomierza lub około na oko. Na przykład, jeśli punkt w połowie drogi między równoległymi 30? i 35?, jej szerokość wynosi 32,5?. Umieść oznaczenie N, jeżeli punkt znajduje się nad równikiem (szerokość geograficzna północna) i oznaczenie S, jeśli znajduje się ona pod równikiem (republika południowej szerokości geograficznej).
4
Określić długość geograficzną pomogą ci południki – pionowe linie na mapie. Znajdź meridian, najbliżej położony na mapie do punktu i zobacz jego współrzędne określone z góry i z dołu (w stopniach). Zmierz za pomocą kątomierza lub ocena na oko długość łuku między tym południkiem i wybranym miejscem. Dodać otrzymaną długości i uzyskaj długość geograficzną danego punktu.
5
Komputer z dostępem do internetu lub e-mapa pomoże też określić współrzędne miejsca. Aby to zrobić, otwórz mapę, np. http://maps.rambler.ru/, a następnie wpisz w górnym polu nazwa miejsca lub wskaż na mapie za pomocą strzałek (znajduje się on w centrum ekranu). Zobacz, w lewym dolnym rogu są podane dokładne współrzędne punktu.
6
Aby określić współrzędne w terenie, weź ze sobą system nawigacji satelitarnej. Tutaj można określić swoją lokalizację i współrzędne geograficzne dowolnego punktu, wskazanego na mapie.
logo
Article Categories:
Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *