Jak obliczyć kapitał obrotowy

Wielkość kapitału obrotowego ma pewien wpływ, wywierany na czynniki finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa, a także wskazuje na potrzebę zwrócenia pożyczonych pieniędzy.

Jak obliczyć kapitał obrotowy

Instrukcja

1
Określ wielkość kapitału obrotowego organizacji według danych z ewidencji równowagi. Do tego weź końcową wartość na trzeciej pozycji „Kapitał i rezerwy”. Wskaźnik ten powinien być w 490 wierszu. Następnie dodać do niego przychody przyszłych okresów (z 640 wiersza) i wartość rezerw na przyszłe koszty (z 650 linii).
2
Oblicz sumę внеоборотных aktywów firmy, która musi być równa wynikowego wartości pierwszej sekcji „aktywa trwałe”.
3
Oblicz sumę własnego kapitału, która jest równa różnicy między wartością kapitału własnego i wartości внеоборотных aktywów firmy. Jeśli organizacja posiada pożyczonych długoterminowych środków, to wynik ten należy doliczyć do uzyskanych wielkości.
4
Znajdź wartość kapitału obrotowego w postaci różnicy obrotowych aktywów i kwoty krótkoterminowych zobowiązań przedsiębiorstwa, jeśli są one elementami kształtowania wartości środków obrotowych firmy. W tym przypadku można odwołać się ponownie do rachunkowości bilans i odjąć od 290 wiersza „Ogółem w drugiej sekcji” wartość 690 wiersza „Ogółem dla piątego rozdziału”.
5
Porównać otrzymaną wartość kapitału obrotowego spółki z wartościami tego wskaźnika w latach poprzednich. Oblicz współczynnik ochrony оборотными własnymi środkami, które można określić jako stosunek obrotowego kapitału własnego do sumy aktywów obrotowych przedsiębiorstwa. Jeśli otrzymana wartość będzie poniżej 0,1, to będzie oznaczać, że działalność organizacji odbywa się na kształtowaniu kwoty środków obrotowych z pewnych pożyczonych źródeł. Wskaźnik ten mówi o tym, że w polityce firmy jest niestabilność finansowa i należy zapoznać się z obecną polityką firmy.
6
Przesuń ocenę adekwatności własnych środków obrotowych, określ zależność firmy od pozyskanych składników do tworzenia wartości aktywów obrotowych. Dla tych celów oblicz współczynnik stabilności finansowej. Jest on równy stosunkowi kapitału własnego i waluty bilansu.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.