Jak nauczyć się śpiewać w chórze

Podstawy chóralnego śpiewu większość dostaje w szkole na lekcjach muzyki. Jednak nie w każdej szkole jest dobry nauczyciel chóralistyki. Ponadto, nie zawsze chęć śpiewać objawia się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Niektóre zaczynają doceniać chóralne sztuka dość późno. Ale i mają szansę nauczyć się ładnie śpiewać i stać się członkiem chóru.

Jak nauczyć się śpiewać w chórze

Trzeba

  • – chóru;
  • – komputer z Note Worthy Composer lub Guitar Pro:
  • – poradnik kształcenia słuchu;
  • – virtual piano keyboard lub syntezator;
  • – odtwarzacz z plikami muzycznymi.

Instrukcja

1
Zdecyduj, jaki repertuar chciałbyś wykonywać. Chóralna muzyka może być zarówno duchowej, jak i świeckiej. Niektóre zespoły śpiewają i jedno, i drugie, ale na pewno wolą jakiegoś jednego kierunku. Od wyboru repertuaru zależy twoje dalsze kroki. Jeśli wolisz muzyka sakralna — skontaktuj się z najbliższym świątyni. W wielu parafiach istnieje amatorskie chóry. Nawet jeśli takiego zespołu nie ma w kościele, na pewno podpowiedzą, gdzie on jest. I w każdym przypadku to właśnie na nabożeństwach można słuchać muzyki. Jeśli bardziej zależy ci na świeckie dzieła, przejdź się do pobliskiego Domu kultury.
2
W każdym razie do zajęć trzeba się trochę przygotować. Jeśli nigdy nie studiował nuty — zacznij właśnie od nich. Nowoczesne możliwości techniczne na to pozwalają. Pobierz, na przykład, Note Worthy Composer lub Guitar Instructor. Dają one wyobrażenie nie tylko o tym, gdzie się pisze ta lub inna nuta, ale i jakiego dźwięku odpowiada. Bardzo dobrze, jeśli masz fortepian i syntezator.
3
Uczyć się zapis nutowy zacznij z czasów trwania. Pamiętaj, że jak są pisane cała nuta, połowę, jedną czwartą i inne. Przeczytaj, jakie są wymiary i co oznacza każda cyfra napisana na początku nutowego wiersza. Weź podręcznik kształcenie słuchu i простучите lub прохлопайте kilka ćwiczeń.
4
Naucz się na pamięć położenie nut na pięciolinii w klucz wiolinowy. Jeśli masz niski głos, zdobywaj i klucz basowy — nie jest wykluczone, że twoje strony są pisane właśnie w nim. Naucz się kojarzyć każdą nutę z konkretnym dźwiękiem. Programy te dają wyobrażenie i kluczy. Znajomość podstawowych harmonicznych buduje znacznie przyspiesza naukę i śpiewu w chórze. Uczyć się zapis nutowy można i równolegle z zajęciami śpiewem. W niektórych zespołach chóralnych uczą i kształcenia słuchu. Jeśli chcesz śpiewać w prawosławnej chórze, naucz się czytać cerkiewno-słowiański. Zapoznaj się głosy — dobra prawosławnej muzyki kościelnej.
5
Staraj się więcej śpiewać dla siebie. Wybierz nagrania znanych piosenek i śmiało wykonawców. Słuchaj uważnie melodię, angażuj się w odpowiednim miejscu i skończcie śpiew jednocześnie z piosenkarzem. To pomoże ci się szybciej nauczyć się kojarzyć swój głos z głosami innych uczestników chóru.
Porada
Poproś zgody uczestniczyć w próbach chóru kościelnego. Powoli śmiało uczestników.

logo
Article Categories:
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *