Jak mierzyć puls

Пальпаторно puls ustala się na wszystkich głównych arteriach. W starożytności na niego ustawiano diagnozy, dawali prognoza rozwoju choroby, a nawet utożsamiali los człowieka. Jak zmierzyć tętno można bardzo łatwo.

Zmierzyć tętno można bardzo łatwo

Instrukcja

1
W normie tętnic ledwo co zawsze, może być łapie i венный puls, a czasami czuje прекапиллярный. Pojawia się impuls w wyniku drgań ścianek naczyń krwionośnych, przy sercowych cięciach, w ten sposób, że pokazuje nam tętno, która w normie wynosi 60-80 uderzeń na minutę dla dorosłego człowieka, a znacznie częściej – normalny puls dla dzieci. U noworodków częstość skurczów serca średnio 140 uderzeń na minutę, do końca pierwszego roku życia już 110-130, dalej wskaźniki pulsu stopniowo spada wraz z wiekiem, do совершеннолетию czy później dosięga standardowych 60-80.
2
Najczęściej puls określają na tętnicy promieniowej. U dzieci mierzą puls, na skroniowych arteriach. Badanie palpacyjne tętnic szyjnych pozwala określić cechy centralnego ciśnienia tętna. Standardowe miejsce do pomiaru pulsu oraz arteria tyłu stopy.
3
Należy pamiętać przy pomiarze tętna, co normalne wskaźniki pulsu program dla człowieka w pozycji poziomej, jeśli stoisz, to impuls będzie na 5-15 uderzeń na minutę więcej niż norma.
4
Rozpocznij pomiar pulsu na symetrycznie rozmieszczonych arteriach. Jeśli bicie pulsu jednocześnie na obu naczyniach, można dalej badać puls tylko na jednej z dwóch arterii.
5
Podczas pomiaru wskaźników tętna na tętnicy promieniowej zapięcie obszar nadgarstka, w taki sposób, aby kciuk znajdował się z tyłu ręce, cztery pozostałe palce powinny leżeć na arterię, która biegnie wzdłuż kości promieniowej, czyli po wewnętrznej stronie dłoni.
Tętno na tętnicach szyjnych sprawdzają symetrycznie, po prawej i po lewej stronie krtani.
6
Nie można w żaden sposób sprawdzić puls, przyciskając tętnicy jednym palcem, może to spowodować błąd. Mierzą puls minimum dwoma palcami (wskazującym i środkowym), lekko dociskając arterię.
7
Nie warto naciskać na arterię, pomiar pulsu, nadmiernie. Od tego przypływ może zniknąć w ogóle, tak jak ty, пережав arterię, zatrzymać przepływ krwi w nią.
8
Obliczana jest rytmiczny puls nie mniej niż 30 sekund, dla większej dokładności minutę. Jeśli uważali puls tylko pół minuty, nie zapomnij, pomnóż wynik przez dwa, aby dowiedzieć się wskaźniki częstotliwość uderzeń serca na minutę.
9
Oprócz częstotliwości lekarz przy pomiarze tętna określa cykl, napełnianie, wysokość i napięcie tętna. Organizowane są specjalne badania pulsu, za pomocą сфигмографии, плетизмографии i реографии. Metody te pozwalają na wskaźniki pulsu wyświetlić w formie graficznej, aby później lekarz przeprowadził analizę krzywych пульсовых.
10
Często do tej pory, do monitorowania pulsu używają пульсотахометры. Szczególnie istotne są takie urządzenia, dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego i dla sportowców.
Należy zwrócić uwagę
Tętno można mierzyć na takich tętnicach: skroniowej (nad wiskami), tętnicy szyjnej (na wewnętrznej krawędzi mięśnia mostkowo klûčično-wyrostka sutkowatego, pod szczęką), pasek na ramię (na wewnętrznej powierzchni ramienia nad łokciem), kości udowej (na wewnętrznej powierzchni kości udowej w miejscu połączenia nogi i miednicy), podkolanowej. Zwykle mierzą puls na nadgarstku, z wewnętrznej strony (na tętnicy promieniowej), nieco powyżej nasady kciuka.

Porada
Jak mierzyć tętno. Do pomiaru tętna niezbędny jest stoper. Dobrze, gdy w domu jest sportowy stoper, ale często zamiast stopera stosuje się mechaniczne lub elektroniczne i elektromechaniczne (kwarcowy) zegar z drugiej strony Określenie tętna. Puls należy określić, ощупывая napromienianie tętnicy u podstawy palca pędzla dwoma, trzema palcami. Można uznać za liczba akcji serca, zwłaszcza po zawodach, kładąc rękę na obszar serca, na atak sedesu.

logo
Kategoria:
Popularne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.