Jak do kopalni platyny

Platyna w mineralogii odnosi się do самородным metali. Tak ją nazwali hiszpańscy konkwistadorzy za podobieństwo ze srebrem. Ponieważ platyny było praktycznie niemożliwe taktować, ona nie była ceniona i kosztowała taniej srebra. Dlatego nazwano ją „серебришко”, tak tłumaczy się nazwa tego metalu z hiszpańskiego.

Jak do kopalni platyny

Trzeba

  • самородная platyna, „carska wódka” lub jej składniki – solny i kwas azotowy, chlorek amonu

Instrukcja

1
Zbierz самородную platyny. Jej znajdują się na złotych złota. W Rosji jest wydobywany na siarczek-miedziano-niklowe złożach. Najczęściej występują pojedyncze ziarna platyny. Garnitur i drobne kryształy. Znaleźć i bryłki, które osiągają kilka kilogramów. Do rodzimej platyny są minerały zawierające i iryd, żelazo, pallad, osm, rod, czasami miedź, nikiel i złoto. Najbardziej rozpowszechnione z nich metal поликсен.
2
Zrób roztwór „carskiej wódki”. Wymieszać solny i kwas azotowy w stosunku 1:3,6. W momencie gotowania płyn nie ma koloru, ale przez kilka sekund zmienia kolor na żółty, a potem i pomarańczowy kolor. Pachnie chlorem i окислами azotu i ma silną zdolnością utlenianie.
3
Opuść się w „króla wódki” самородную platyny i wymieszać szklaną bagietką, aż do całkowitego rozpuszczenia. Uda платинохлористоводородная kwas H2PtCl6.
4
Dodać roztwór chlorku amonu (NH4Cl). Przy tym na dno spadnie osad – хлороплатинат amonu (NH4)2[PtCl6]. Właśnie taka metoda oferowane w 1826 roku, inżynierowie Соболевский i Любарский.
5
Umyć uzyskany osad i прокалите na powietrzu w temperaturze 800-1000 °C. Po tym następuje proces wydzielania azotu, amoniaku, chloru i platyny: 3(NH4)2[PtCl6] = 2N2 + 2NH3 + 18HCl + 3Pt. Gazy ulatniają, a otrzymasz tzw. „gąbki”. Można ją extrude, прокаливать i kuć.
6
Wyczyść uzyskanych platyny. Ponownie rozpuścić ją w wodzie królewskiej”, осадите хлороплатинат amonu i прокалите resztę. Po tym można oczyszczoną platyny przetopić na sztabki.
7
Zorganizuj tańszy sposób na uzyskanie czystej platyny przy dużych ilościach produkcji. Stosuje się do tego metoda francuskich naukowców St Clair Девиля i Debrze. Zbuduj mikrofalowa, wyłożona piaskowcem, z wbudowaną na górze wodorowej palnikiem i podawaniem tlenu. Podczas prażenia gąbczastej platyny wszystkie zanieczyszczenia – żelazo, miedź, krzem i inne – przejdą w niskotopliwe toksyn i wchłaniane przez porowate ścianki pieca. A czysta platyna przekształci się w specjalnej rynnie w kształt sztabki.
Należy zwrócić uwagę
Podczas przywracania platynowych roztworów chemicznych lub электрохимическим sposób otrzymują мелкодисперсную platyny — platynową motłoch.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.