Sędzia powołany traktować cywilny spór w sposób bezstronny, opierając się na przepisach ustawy. Jednak istnieje szereg okoliczności, które mogą postawić pod znakiem zapytania bezstronność. W tym przypadku można zgłosić sędziemu odprowadzanie. Jak zrobić to poprawnie?
Instrukcja
1
Określ podłoże, na którym będzie twierdzić odprowadzanie. W postępowaniu cywilnym wykaz takich podstaw oznaczony w artykułach 16, 17 kodeksu postępowania Cywilnego federacji ROSYJSKIEJ (GPK federacji ROSYJSKIEJ), w postępowaniu arbitrażowym — w artykułach 21, 22 Arbitrażowego postępowania cywilnego federacji ROSYJSKIEJ (APK federacji ROSYJSKIEJ).
2
Złóż wniosek o wyłączenie sędziego pisanej. W „czapce” wniosku należy określić, w jaki sąd zmierza, kto jest wnioskodawcą, i numer nadany sprawie w sądzie. Poniżej, na środku arkusza, wpisz nazwę — „Wniosek o wyłączenie sędziego”. W tekście oświadczenia określone podstawy wyłączenia, powołując się na wymienione w pkt 1 przepisów prawa. Oświadczenie podpisać, umieścić datę. Jeśli wniosek składa się od organizacji, jest podpisany przez jego dyrektora lub inną upoważnioną osobę, podpis poświadcza pieczęcią.
3
Oświadczenie złożyć sędziemu wyznaczonemu rozpatrywać sprawę. Zgodnie z prawem, jest on upoważniony rozpatrywać wniosek o jego wyłączenie. Złożyć dokument można osobiście lub przez przedstawiciela, którego uprawnienia zostały urządzone w odpowiedni sposób, a także pocztą.
4
Jeśli podstawy do wyłączenia sędziego stały się znane w trakcie rozpatrzenia sprawy co do istoty, a nie masz czasu przygotować oświadczenie na piśmie, zgłoszenie o wycofanie ustnie podczas rozprawy. Załączyć oświadczenie słowami: „Proszę umieścić w protokole rozprawy”. W przyszłości należy zapoznać się z protokołem rozprawy, sprawdź podstaw do odprowadzenia. Jeśli stwierdzimy niezgodność wpisów twój wniosek, złóż uwagi na protokół.
Należy zwrócić uwagę
Wniosek o wyłączenie sędziego musi być złożony do rozpatrzenia sprawy co do istoty. Wyjątek stanowią przypadki, gdy istnienia podstaw do wyłączenia sędziego okazało się w trakcie rozpatrywania sprawy.
Kategoria:
Inne rodzaje prawa