Jeśli podejrzewasz, że między cechami procesu lub wskaźnikami istnieje związek można zbudować wykres, który będzie ją odzwierciedlać. Harmonogram, określający związek między zmiennymi, nazywa się polem korelacji.
Trzeba
- – wiele dystrybucji z zależną i zmienną niezależną;
- – papier, ołówek;
- – komputer i oprogramowanie do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi.
Instrukcja
1
Wybierz dwie zmienne, między którymi, jak uważasz, jest związek, zwykle biorą wielkości, które zmieniają się z czasem. Należy pamiętać, że jedna ze zmiennych powinna być niezależna, nie będzie ona działać jako przyczyny. Druga w tym przypadku musi zmieniać się synchronicznie z nią – zmniejszać, zwiększać lub zmieniać się losowo.
2
Zmierz wartość zmiennej zależnej dla każdego wskazania niezależnej. Zapiszcie wyniki w tabeli, w dwa wiersze lub dwie kolumny. Do wykrywania obecności związku trzeba nie mniej niż 30 zeznań, ale w celu uzyskania bardziej dokładnych wyników zadbaj o obecności nie mniej niż 100 punktów.
3
Budowanie płaszczyzny współrzędnych na osi y odłóż wartości zmiennej zależnej, a na osi x – niezależną. Podpisz osie i wprowadź jednostki każdego wskaźnika.
4
Zaznacz na wykresie punkty корреляционного pola. Na osi x znajdź pierwsza wartość zmiennej niezależnej, a na osi rzędnych – odpowiadające mu wartości zależnej. Zbuduj normalne do tej projekcj i znajdź pierwszy punkt. Zaznacz ją, rysować miękkim ołówkiem lub długopisem. Podobnie zbuduj wszystkie pozostałe punkty.
5
Otrzymany zbiór punktów i nazywa корреляционным pola. Przeanalizuj otrzymany wykres, zrób wnioski o silnej lub słabej związek przyczynowo-skutkowy, albo jej braku.
6
Należy zwrócić uwagę na losowe odchylenia od harmonogramu. Jeśli w ogóle widoczna liniowa lub inna zależność, ale całą „obraz” psują jeden-dwa punkty, znajdujący się na stronie całkowitej populacji, można je uznać przypadkowymi błędami i nie brane pod uwagę przy interpretacji grafika.
7
Jeśli trzeba budować i analizować pole korelacji dla dużej ilości danych, skorzystaj z programów przeznaczonych do pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, na przykład, Excel, lub zakupić specjalne programy.
Kategoria:
Edukacja przedszkolna