Jak wybrać papier fotograficzny do drukarki

Prawie wszystkie nowoczesne drukarki fotograficzne są w stanie tworzyć zdjęcia dowolnego jakości i wielkości. Jednak dużą rolę w trwałości zdjęć odgrywa papier fotograficzny. Dziś w sprzedaży jest wiele jej odmian. A który z nich wybrać?

Jak wybrać papier fotograficzny do drukarki

Instrukcja

1
Zazwyczaj papier fotograficzny składa się z kilku warstw – odbiorczego, kątowników, ochronnych itp. Im więcej papieru takich warstw, tym droższy i lepszy papier, a więc i wyższa gęstość. Na grubym papierze fotograficznym są i lepsze, i bardziej wytrzymałe. Dlatego staraj się kupować papier o największej gęstości. Tak, jeśli na zakup podana gramatura 150 g/m, to można go użyć tylko do drukowania ulotek lub prezentacji. A oto papier o większej gramaturze pozwoli na drukowanie zdjęć w wysokiej jakości.
2
Jeszcze jedną ważną właściwość — skład papieru fotograficznego. W tej kategorii papier dzieli się na 2 klasy — uniwersalna i oryginalna. Uniwersalna jest zazwyczaj używany do drukowania różnych dokumentów z obrazami i rysunkami. W większości przypadków nadaje się do wszystkich rodzajów drukarek, a do tego ma niska cena. Ale wadą takiego papieru jest jego niski jakość. Wydrukowane na oryginalnym papierze fotograficznym zdjęcia są bardzo trwałe.
3
W zależności od rodzaju pokrycia podkreślają błyszczące, полуглянцевую i matowy papier. Na błyszczącej powłoce zdjęcie okazuje się, żywe i nasycone kolory. Także powłoka chroni obraz przed wilgocią. Matowy papier różni się tym, że na niej wyraźnie widoczne wszystkie szczegóły obrazu, a pojawiające się z czasem na jej powierzchni różne zadrapania i uszkodzenia nie są tak widoczne.
4
Wymiary papieru fotograficznego mogą być bardzo różne – począwszy od formatu A10 do ogromnego płótna A3, który jest powszechnie używany w profesjonalnym druku. Najczęstszym rozmiarem do amatorskich zdjęć jest papier formatu A6. Najbardziej optymalnym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują arkusze formatu A4, jednak taki rozmiar nie bardzo nadaje się do drukowania zdjęć. No a arkusze formatu A3 zwykle są używane do tworzenia plakatów lub artystycznych zdjęć.
5
W ten sposób, aby wydrukować dokumenty z grafiką lepiej wybrać cienkie arkusze formatu A4, a do drukowania zdjęć lepiej jest użyć bardziej gramaturze odpowiedniego formatu.
logo
Kategoria:
Wybór i zakup

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.