Jak wielbić boże narodzenie

Boże narodzenie jest jednym z najbardziej czczonych świąt w chrześcijaństwie. Przy czym, u katolików to przypada na 25 grudnia, a u prawosławnych – na 7 stycznia. Różnica 13 dni powstała w wyniku tego, że wraz z nadejściem władzy radzieckiej w Rosji wprowadzono kalendarz gregoriański (tzw. nowy styl ery), a cała katolicka diecezja, greko-katolicy i protestanci nadal trzymać się kalendarza juliańskiego kalendarza (starego stylu).

tajemnica bożego Narodzenia

Instrukcja

1
Jak wiadomo z historii, pierwsi chrześcijanie to święto nie jest obchodzone, jego wygląd zawdzięczamy chrześcijan z Egiptu, a już do 4 wieku p. n. e. zwyczaj ten rozprzestrzenił się wszędzie. Rosyjska tradycja obchodów Świąt bożego narodzenia powstała w wyniku mieszania urodzonych przez greków chrześcijańskich zasad na rodzime pogańskich uroczystości na cześć boga Słońca (Kolędy), data czci którego припадала jak raz na 25 grudnia. Stąd pojawiły się dobrze znane kolędy, zachowane do dnia dzisiejszego. Okres świąt bożego narodzenia spoczywały na okres 25 grudnia – 6 stycznia, i towarzyszyły tradycyjne святочными wróżbiarstwa (gdyż według legendy, w czasie zimowego przesilenia otwierają się wrota między widzialnym i niewidzialnym światem).
2
Boże narodzenie w Rosji nazywano jeszcze „zimowej Wielkanocą”, i ma na celu było śpiewać ożywienie i odnowienie Duszy. Czuwanie serwis rozpoczęła się od uroczystej boskiej liturgii, zapowiadającej o narodzinach Zbawiciela, i воздающей chwałę Stwórcy, jak aniołowie w niebie, tak i ludźmi na ziemi.
3
W każdym domu była наряжена choinka jako symbol „wiecznego” życia, i nakryty świąteczny stół, na cześć zakończenia sześciu tygodni Wielkiego postu.
4
W noc przed bożym narodzeniem zaczynały się festyny ludowe. Chodzili po ulicach ряженые, śpiew kolędników, wielbili Chrystusa.
5
Dzieci, schodzenia w małe grono, chodzili po domach i śpiewały kolędy, recytowały wiersze i modlitwy. Gospodarze hojnie одаривали ich калачами i piernika, a dorosłych zapraszali do stołu.
6
Rodzice opowiadali dzieciom historii o narodzinach dzieciątka Jezus, obsypany ich ziarna, jak symbolem obfitości.
7
Nazajutrz ludzie gratulowali sobie nawzajem wesołych Świąt i urządzali zabawy ludowe: jazdy na trójkami, kuligi, gry w „ледки”, śnieżki, „rybkę”, „strumyk”, itp. Również kochał boks i nagonkę byków i niedźwiedzi.
8
Skomorochy dawali przedstawienia teatralne, na boże narodzenie tematyce, w których dobro na pewno zwycięża zło, w skróconej postaci гоголевского diabła. Wszystko to dotarło i do naszych dni, trochę zmieniając kształt, na rzecz współczesnych obyczajów.
9
Tak, jasne rosyjska dusza mogła tajemniczy sposób łączą w sobie głębokie pogańskie korzenie wraz z канонизированными kościelnych obrzędów.
logo
Kategoria:
Boże narodzenie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.