Jak ustalić wysokość odszkodowania za szkody moralne

Ustalanie wysokości odszkodowania za szkody moralne jest najbardziej kontrowersyjny problem w praktyce sądowej. Rzecz w tym, że w przepisach nie ma wyraźnego odniesienia do liczb, a sądy podejmują decyzje według swobodnego uznania, biorąc pod uwagę różne okoliczności i czynniki.

Jak ustalić wysokość odszkodowania za szkody moralne

Instrukcja

1
Określ stopień winy sprawcy. W prawie cywilnym wina jest warunkiem, a nie miarą odpowiedzialności. Przy czym przy ustalaniu wysokości moralnej rekompensaty sąd bierze pod uwagę postawę pozwanego do doskonały im działań, który przyniósł szkody. Warto zauważyć, że zgodnie z art. 1100 kodeksu Cywilnego federacji ROSYJSKIEJ w tej chwili nie jest brany pod uwagę, jeśli szkoda została spowodowana: zdrowia lub życia źródłem zwiększonego zagrożenia; w wyniku nielegalnego pociągnięcia do odpowiedzialności karnej отнесенности; rozprzestrzenianiem się informacji, które hańbą godności, czci lub dobrego imienia wnioskodawcy.
2
Należy pamiętać stopień fizycznych i moralnych cierpień, które są związane z indywidualnymi cechami twarzy, poszkodowanego szkody. Cierpienie fizyczne dzielą się na: ból, nudności, zadławienie, zawroty głowy i inne dolegliwości. Pod moralne cierpienia rozumie się: smutek, strach, upokorzenie, wstyd, lęk i inne negatywne emocje. Uwzględnia się przy tym indywidualne cechy ofiary. Na przykład, jeśli kobieta pies ugryzie, to wysokość odszkodowania, najprawdopodobniej, będzie jej wyliczony więcej, niż mężczyźnie, który jest bardziej odporny na podobnym wydarzeniom.
3
Należy przestrzegać wymagań rozumu i sprawiedliwości, które są regulowane przez art. 1101 kodeksu CYWILNEGO federacji ROSYJSKIEJ. To oznacza, że wysokość odszkodowania za szkody moralne musi być zgodny z głębi cierpienia, tzn. im jest ona większa, tym więcej będzie wypłata. Jednak praktyka pokazuje, że w podobnych naruszeń nie zawsze przyznawana jest taka sama kompensacja.
4
Przeanalizuj powyższe czynniki i określ rozmiar odszkodowania za szkody moralne, który pasuje do twojej sytuacji. Przy tym należy pamiętać, że mało prawdopodobne, aby uzyskać żądaną kwotę, ponieważ sąd orzeka na podstawie wszystkich czynników i dostępnych dowodów.
logo
Article Categories:
Przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *