Jak ustalić stopę procentową kredytu

Podstawowe pytanie, które nurtuje kredytobiorcy – to ile on w końcu będzie musiał zapłacić bankowi za korzystanie z jego środków. Deklarowane wartości procentowe dla niewtajemniczonych często nie odzwierciedlają prawdziwy obraz. Efektywna stopa procentowa (EPPS) może być wyższa 2-3 razy.

Jak ustalić stopę procentową kredytu

Instrukcja

1
Formuła obliczania EPPS zaproponował bank centralny w pozycji nr 254-P w redakcji od 1.07.2007 r. Pomimo złożoności tych obliczeń, użytkownik komputera, w szczególności pakietu biurowego Microsoft, jest wielką zaletą. W programie Excel wśród funkcji finansowych jest formuła obliczania czystej wewnętrznej stopy zwrotu. W angielskiej wersji jest to XIRR, w rosyjskiej – „ЧИСТВНДОХ”.
2
W liście nr 175-T od 26 grudnia 2006 r. bank centralny precyzuje, jak dokładnie można wykonać obliczenia na przykładach. Efektywną stopę procentową kredytu można liczyć tylko na podstawie konkretnych danych. Jest to kwota, rozmiar zaliczki, data wydania kredytu, okres, częstotliwość płatności i zasady ich obliczania.
3
Przykład 1. Warunki pożyczki wydawane są następujące:- ? pożyczki – 12 660 rubli;- typ płatności – аннуитентные;- % stawka – 29% w skali roku;- opłata za obsługę – 1,9% kwoty kredytu miesięcznie;- okres kredytowania – 12 miesięcy; data udzielania kredytu – 17.04.2012.
4
Obliczanie efektywnej stopy procentowej można prowadzić po tym, jak bank zapewni tabeli spłaty kredytu. Według niej, utwórz w programie Excel arkusz kalkulacyjny podobny do przedstawionego w Tabeli 1. Zgodnie z logiką zwykłego człowieka nadpłata wynosi 4959,16 zł, a to tylko 39,17% rocznie. Jednak efektywna stopa procentowa wyniesie około 90% rocznie. Aby uzyskać tę liczbę w komórce F19 wykonać następujące manipulacji: „Wstaw” – „Funkcja” – „Finansowe” – „ЧИСТВНДОХ”. W argumencie „Wartości” zaznacz cały kolumna „Kwota płatności” poza „Ogółem”, w argumencie „Chcesz” – całą kolumnę „Data płatności”. Argument „Preferowany” (planowana rentowność inwestycji) można nie zadawać. Więc efektywnej stopy procentowej, w tym przypadku będzie 89,78% rocznie.
5
Przykład 2. Dane źródłowe te same, ale bank jednorazowo pobiera prowizję w wysokości 1,9% rok do roku. Odpowiednio, harmonogram spłaty kredytu będzie już nieco inny (patrz Tabela 2) 12660 x 1,9% x 12 = 2886 zł. Tę kwotę wyświetl w kolumnie kwota płatności: do oryginalnych -12660 dodać 2886. Uda -9774. Od razu widać, że EPPS wzrośnie prawie do 124%!
6
Przykład 3. Bank oferuje kredyt bez prowizji za prowadzenie rachunku kredytowego. Wydaje się, że w tym przypadku podana stawka powinna być skuteczne. Ale i tu nie jest już tak proste. Zamiast zapowiadanych 29% rocznie dostaniesz 33,1%. Bank oszukał cię? Bynajmniej. Funkcja „ЧИСТВНДОХ” domyślnie wystawia przewidywaną rentowność w wysokości 10% rocznie. Okazuje się, że bank co miesiąc pobiera kwotę płatności z uwzględnieniem jego reinwestycji. I niech prostego człowieka z ulicy trudno zrozumieć, dlaczego w końcu wypłaci więcej niż twierdzić, działania banku jest całkowicie legalne.
Należy zwrócić uwagę
Przed zawarciem umowy bank nie jest zobowiązany do ujawnienia własnego kredytobiorcy rozmiar EPPS. Z tego powodu porównać oferty kredytowe różnych banków staje się bardzo problematyczne.

Porada
Obowiązuje prowizja za prowadzenie rachunku kredytowego można uznać za nielegalne przez sąd.

logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.