Jak ustalić cenę monety

Dokładnie określić cenę jakiejś starej monety może tylko doświadczony kolekcjoner lub profesjonalnego rzeczoznawca starych rzeczy. Zwykły człowiek w tym celu należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Jak ustalić cenę monety

Instrukcja

1
Jeśli chcesz określić koszt któreś starej monety, w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się najbardziej znane monety katalogi. W nich znajdziesz informacje o cenach na różne odmiany monet, stopnia ich bezpieczeństwa i rarytas. Należy pamiętać, że im lepiej bezpieczeństwo danego egzemplarza, tym wyższa jego cena. Najbardziej popularne katalogi, zawierające informacje na temat rosyjskich monet, są katalog Узденникова i katalog Krause.
2
Brak oceny monet za pomocą monet katalogów polega na tym, że ustalenia z ich pomocą można tylko ogólną wartość monety, nie biorąc pod uwagę jej prawdziwe bezpieczeństwo, a tym samym realną cenę.
3
Pod prawdziwym kosztem monety rozumie się jej prawdziwa wartość rynkowa. A ona, jak zwykle, znacznie różni się od wartości podanej w katalogu. Rzeczywista cena rynkowa zależy od wielu czynników, na przykład rzeczywistej wartości metali szlachetnych, jakości konkretnej monety, popytu na ten egzemplarz. Aby jak najbardziej precyzyjnie określić cenę monety, trzeba będzie dowiedzieć się cenę jest dokładnie taki sam, ale już sprzedana.
4
Od ilości monet, dostępnych dla kolekcjonerów, i od ich liczby zależy rzadkość tych monet. Wysoką cenę mają te egzemplarze, które zostały wydane ograniczonych nakładach.
5
Określić cenę monety można, zwracając się do przedstawicieli mennice, przedstawicieli handlowych, konkretnym kolekcjonerom lub organizacjom zajmującym się usługami oceny monet, a także biorąc udział w różnych aukcjach.
6
Zwracając się o pomoc do specjalisty, należy pamiętać, że nawet najbardziej doświadczony kolekcjoner może się pomylić w ocenie danej monety. Więc jeśli nie masz wystarczająco dużo doświadczenia w dziedzinie numizmatyki, należy zwrócić uwagę na egzemplarze, których cena, według oceny ekspertów, nie jest zbyt wysoka.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.