Twój mąż pije? To jego wybór. Jeśli ma fizyczne uzależnienie od alkoholu, wysoka odporność na alkohol i stałe zapotrzebowanie na drinka, to jeden z przedstawicieli dwóch milionowej armii rosyjskich alkoholików. Mąż-alkoholik może stworzyć poważne problemy nie tylko społeczeństwa, ale i, co zdarza się znacznie częściej, być źródłem przemocy, ubóstwa i chorób w rodzinie. Tylko od ciebie zależy, ryzykować czy sobą, pozostając z nim, lub zostawić go i przywrócić sobie dostatnie życie, na które masz prawo.
Instrukcja
1
Przyznaj się fakt, że nie możesz zmusić męża z nałogu. Wiele żon alkoholików nadal mieszkają ze swoimi małżonkami, bo żałują ich, zdają sobie sprawę, że bez ich opieki partner ryzykuje ostatecznie spaść. Mówią, że alkoholizm to choroba, a chorym trzeba pomagać. Ich podstawowy błąd w tym, że oni nie chcą się przyznać – każdą chorobę trzeba leczyć, a jeśli chory nie chce się leczyć, to on nie zasługuje na ani współczucia, ani wsparcia.
2
Pomyśl o tym, jak budować swoje życie, pozostawiając męża. Co zmienić? Co stracisz? Co kupicie? Pomyśl o tym, jak twoja decyzja wpłynie na innych ludzi, z wyjątkiem ciebie i twojego męża. Na dzieci? Na twoich rodziców? Na oddanych ci przyjaciół?
3
Zastanów się, gdzie będziesz mieszkać lub dokąd pójdzie żyć współmałżonka? Nawet jeśli do tego mąż nie wykazywał skłonności do przemocy, nadal nie można pozostać z nim na jednym terenie. Zbierz swoje rzeczy lub zabierz swoje.
4
Powiedz mężowi o swojej decyzji, wybierając, w miarę możliwości, podczas gdy jest trzeźwy. Wyjaśnij mu, na przykładach, jak jego alkoholizm wpłynął na twoje życie, na życie rodziny. Nie wiń, a tylko podaj fakty. Do połączenia wybierz spokojne miejsce publiczne, gdzie nie będziesz sam, ale można spokojnie porozmawiać. Jeśli masz podstawy, by obawiać się o swoje bezpieczeństwo, wybierz roztropność, a nie szlachetność – zostaw mu wiadomość.
5
Po tym, jak wyjdziesz, staraj się nie wchodzić z nim w kontakt. Zmień numer telefonu komórkowego lub zablokować jego numer w swoim urządzeniu. Nie wpuszczaj go do mieszkania, gdzie mieszkasz. Nie pozwól mu się „złapać” na ulicy. Istnieje marny prawdopodobieństwo, że twoja pielęgnacja jest w stanie skłonić go do odstąpienia od alkoholu, ale na to potrzeba czasu. Nie pozwól mu „jeszcze jedną szansę”, niech najpierw zrobi to, czego od niego tak długo domagali. Nie czuj się zobowiązana, żeby wrócić, jeśli twój małżonek przejdzie rehabilitację. Utracone zaufanie to nie rzecz, którą można upuścić, a potem po prostu podnieść.
Należy zwrócić uwagę
Zminimalizować ryzyko finansowe – zamknij wspólne konta, sprawdź kredyt hipoteczny, należy powiadomić znajomych i przyjaciół, że od tej chwili nie ponosi odpowiedzialności za długi partnera.
Porada
Jeśli czujesz się winna, skontaktuj się z psychologiem. Życie z alkoholikiem to ciężka psychologiczna trauma, z której nie wszyscy mogą odzyskać samodzielnie.
Kategoria:
Rozstania i rozwody