Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka – zupełnie szczególne uczucie dla przyszłej matki. Prawdopodobnie, to właśnie w tych momentach po raz pierwszy uświadamia sobie radość swojego nowego stanu. Ruchy płodu są i zachwyt, i alarm. Jak rozpoznać kobiety w ciąży są te słabe pierwsze wstrząsy, i kiedy można się ich spodziewać?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka

Instrukcja

1
Płód zaczyna się poruszać z 8 tygodni życia. Jego ruchy zupełnie nie odczuwalne z powodu małych rozmiarów. Z biegiem czasu rośnie, zaczyna poruszać się coraz częściej, po 10 tygodni to już może odpychać się od ściany macicy, łykanie wody płodowe, a później uczy się zaciskać szczęki, obmacywać swoją własną twarz. Ale mama wciąż nie czuje jego ruchy – płód jest zbyt mały.
2
Około 18 tygodniu ciąży dziecko rośnie tak bardzo, że jego ruchy można poczuć. Matki porównują je z zasięgu skrzydła motyla lub z bąbelkami powietrza w brzuchu. Później te lekkie ruchy przerodzą się w bardzo wrażliwe pinky i wstrząsy i czasami będą widoczne nawet innych, a bliżej do porodu, kiedy dziecko będzie już ciasno w macicy, ponownie staną się słabsze, ale będzie można łatwo określić, łokciem popycha matkę, dziecko lub piętą.
3
Średni czas pojawienia się ruchów, które może czuć matka, – 20 tydzień dla pierwszych porodu i 18-ja – dla kolejnych. Wszystko, co mamy biorą za ruchy płodu do tego okresu, prawie zawsze okazuje się mimowolnym skurczu mięśni lub jako perystaltykę. Szczególnie często są zdezorientowani kobiety, po raz pierwszy gotowe stać się matkami i podążające poczuć wszystkie radości ciąży. Ale i tu możliwe są niuanse. Na przykład, bardzo szczupłe первородящие kobiety mogą poczuć ruchy dziecka nieco wcześniej – już na 17-18 tygodniu, a mamy, czekając na pojawienie się trzeciego, czwartego i bardziej dziecka – nawet na okres 16-17 tygodni. W przypadku ciąży mnogiej mama również może poczuć aktywność dzieci do 18 tygodni.
4
Pierwsze ruchy odczuwane rzadko, czasami nawet nie codziennie, więc niska aktywność płodu we wczesnym okresie wywoływać alarmu nie ma. Ale w trakcie ciąży zbyt niska lub zbyt wysoka ruchliwość dziecka powinna niepokoić, na takie okazje najlepiej skonsultować się z lekarzem. Od 28 tygodnia ciąży dziecko musi przejść co najmniej 10 razy dziennie. Całkowity brak aktywności ponad 12 godzin – powód do natychmiastowego połączenia autokarem. Nie trzeba ciągnąć czas i spędzić go na wizytę w konsultacji dla kobiet – to jest właśnie ten przypadek, kiedy trzeba grać bezpiecznie i zasięgnąć porady lekarza jak najszybciej.
logo
Kategoria:
Ciąża i poród

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.