Jak rozpoznać ciążę u suki

W okresie ciąży suka wymaga specjalnej opieki i diety, ponieważ w przeciwnym razie może ucierpieć nie tylko sama pies, ale i jej przyszłe ciucie. Dlatego, dowiedziawszy się o tym, że ulubienica przygotowuje się do stać się matką, jej właściciel musi tłumaczyć sukę na nowe menu i specjalny tryb spacerów, choć im wcześniej to nastąpi, tym lepiej.

Jak rozpoznać ciążę u suki

Instrukcja

1
Należy zwrócić uwagę na zachowanie psa. Zazwyczaj pierwsze 1,5 tygodnia określić ciąża zmiany stanu fizycznego jest prawie niemożliwe, jednak już wkrótce po dzianiny w zachowaniu suki mogą nastąpić zmiany. Na 1-3 tygodniu ciąży może stać się bardziej czuły i spokojny. Niektóre kobiety w ciąży psy starają się spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, z czasem stają się wiotkie, letargicznymi i u gospodarza nawet może powstać wrażenie, że suka nie jest z nim dobrze.
2
Skontaktuj się w klinice weterynaryjnej, w której przeprowadza się test ciążowy dla suk. Weterynarze biorą psa krew do analizy, a następnie określają zawartość relaksyny w krwi. Wysoki poziom tego hormonu świadczy o tym, że pies jest w ciąży. Ten test jest najbardziej skuteczne w 3-4 tygodniu po dzianiny. Spędzić go można i wcześniej, jednak wiarygodność wyników będzie pod wątpliwość.
3
Poproś lekarza weterynarii zrobić badanie, aby określić ciąża suki. Zwykle procedura ta jest skuteczna w okresie od 24 do 35 dnia ciąży: do 24 dnia grudki-szczeni jeszcze zbyt małe i trudno je przetestować, a po 35 stają się bardzo miękkie, co znacznie utrudnia określenie ciąży metodą obmacywanie.
4
Zrób psu USG. Po 35-38 dni można nie tylko określić ciąża suki w ten sposób, ale i dowiedzieć się, ile szczeniąt ona nosi. Za pomocą USG w późniejszych etapach ciąży możesz również sprawdzić, czy owoce, czy one są, czy nie ma żadnych poważnych nieprawidłowości.
5
Obserwuj zmiany w wyglądzie psa. U niektórych suk już w 5-6 tygodniu zaczyna rosnąć brzuch, a sutki lekko припухают. Jest to szczególnie widoczne, jeśli w miocie wiele szczeniaków. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że niektóre suki prawie nie różnią się zewnętrznie aż do 1-2 tygodni przed porodem.
logo
Kategoria:
Hodowla

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.