Jak powiedzieć o rozwodzie

Rozwód rodziców to poważne przeżycie dla dziecka. Nawet jeśli rodzice rozstają się po przyjacielsku, dziecko przeżywa poważny stres. Jak ułatwić jego życie? Rozmawiaj z nim! Nie myśl, że dziecko jest jeszcze małe i nic nie zrozumie. Wybierz odpowiednie słowa, znajdź odpowiedni ton i możesz pomóc dziecku przetrwać wszystkie trudności.

Jak powiedzieć o rozwodzie

Instrukcja

1
Znajdź odpowiednie słowa
Dzieci prawie zawsze wiedzą, że w rodzinie nie wszystko szło gładko, nawet jeśli nie kłócicie się przy nich. Zebrani powiedzieć o rozwodzie dzieci, postaraj się porozmawiać wszyscy razem. Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że to wspólna decyzja, w przeciwnym razie będą oskarżać jednego z rodziców. Nie вдавайтесь w szczegóły rozstania. Wyjaśnij dzieciom, że rozstają się mama z tatą, ale obaj nadal kochasz swoich dzieci.
2
Bądź szczery
Oczywiście, chcesz ułatwić przeżycia dzieci, ale nie przesadzaj. Oni muszą wiedzieć, że choć zawsze bardzo smutne, że to rozwiązanie jest najlepsze i to się nie zmieni. Nie warto karmić ich nadzieję na to, że rozstanie tymczasowe, i przez kilka miesięcy wszystko wróci do normy. Wyjaśnij im, jak w przyszłości będzie się działo: sąd, stylizacja rozwód, przeprowadzka.
Bądź szczery
3
Przyznaj się do winy
Dzieci zawsze uważają, że to one są winne rozwodu rodziców. Oni wyobrażają sobie, że gdyby byli posłuszni, nie otrzymałeś trójce za rok, nie rozbił okno sąsiadów, rodzice byli razem. Należy im wytłumaczyć, że wina spoczywa na rodzicach, a nie na dzieciach.
4
Nie należy dodawać emocji
Dzieci i tak bardzo martwią się z powodu rozwodu, więc trzeba być absolutnie spokojni. Zebrani powiedzieć o rozwodzie, pochwal się, że wszystko, co się dzieje – normalnie i naturalnie. Wyjaśnij, że są one dokładnie takie same będą rozmawiać z mamą i tatą, dziadkami, tylko w różne dni. Jeśli dzieci czekają na jakiegoś zdarzenia – wakacje, wyjazdy do aquaparku, zakupu roweru – uspokój ich, obiecajcie, że wszystko odbędzie się, po prostu odpoczywać będą podróżować z mamą, a park wodny – z tatą.
5
Odpowiadaj na ich pytania
Przygotuj się do tego, że na ciebie spadnie grad pytań. Faktycznie, to bardzo dobrze, tak dowiesz się, że naprawdę dbają o dzieci w związku z rozwodem, i będzie w stanie ich uspokoić. Odpowiedz szczegółowo i cierpliwie obserwuj ich reakcję. Tylko nie сочиняйте, bo dzieci przywiązują dużą wagę twoich odpowiedzi. Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na konkretny problem (nie dyskutowali z małżonkiem, nie zakładają nowe mieszkanie itp.), obiecujemy odpowiedzieć od razu, jak wszystko się wyjaśni.
Odpowiadaj na ich pytania
Należy zwrócić uwagę
Czego nie wolno robić przy rozwodzie:

1. Nie kłóćcie się przy dzieciach

2. Nie narzekaj dzieci i nie staraj się przeciągnąć ich na swoją stronę

3. Nie mieszać dzieci w sprawy finansowe rozwodu, za wyjątkiem tych przypadków, gdy są one na tyle dorośli i sami pytają o tym. Ale i wtedy odpowiadaj spokojnie, nawet jeśli jesteś obrażony strona.

logo
Article Categories:
Rozstania i rozwody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *