Jak policzyć obciążenie cieplne

Obliczanie obciążenia cieplnego – wilgotnościowo-cieplna obliczenia – jest jednym z głównych zadań przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkań i budynków przemysłowych (budowli) ciepła. Wymagana moc systemu jest obliczana przy sporządzaniu bilansu cieplnego ogrzewanego pomieszczenia z obliczonej temperatury powietrza zewnętrznego, który jest zdefiniowany jako średnia temperatura najbardziej zimnego pięciodniowego okresu.

Jak policzyć obciążenie cieplne

Instrukcja

1
Dla każdego terenu budowy projektowa temperatura jest określona przepisami. Ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego jest narażona na znaczące zmiany, to i obciążenia w ciągu roku się zmieniają. Kontrolę działania regulacja теплосистемы oferuje zmiana ilości i temperatury nośnika ciepła, promy do konsumenta.
2
Moc cieplna systemu grzewczego, jej obciążenie, jest obliczana jako suma wszystkich strat (kosztów) ciepła do zimnego okresu roku:

Qот = Qогр + Qвент ± Qбыт

Qогр – straty ciepła przez ściany, okna i zewnętrzne, ogrodzenia. Zużycie ciepła przez zewnętrzne ogrodzenia zależy od rozmiarów i cech konstrukcyjnych budynku, ilości otworów drzwiowych i okiennych, a także od materiału, z którego budowa jest zbudowany. Koszty ciepła przez zewnętrzne ogrodzenia normują się specjalnymi zasadami sztuki budowlanej i przepisami.

Qвент – zużycie ciepła potrzebnego na podgrzanie powietrza zewnętrznego, który przenika do pomieszczenia w sposób naturalny. Zazwyczaj wskaźnik ten zależy od konstrukcji okien, drzwi, prędkości i kierunku wiatru, urządzenia systemu wentylacji, temperatury powietrza, szczelności budynku, itp. zazwyczaj Qвент wynosi około 30-40% wszystkich strat ciepła budynków i regulowane jak działa nożyce.

Qбыт – bytowe i technologiczne koszty lub wydzielania ciepła. Wskaźnik ten zależy od charakterystyki pomieszczenia, jego użytkowania. Przy jego obliczaniu uwzględnia się liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu, czas przebywania, te w budynku. Przy obliczaniu mocy cieplnej przemysłowe, budowle, uwzględnia się również i technologiczne wskaźniki związane z kosztami lub z wydzieleniem ciepła.

3
Przy dobrej obliczaniu wymaganej mocy cieplnej, obciążenia budynku projektuje się taki system ogrzewania, w którym wpływy ciepła i jej straty są w trybie, najbardziej komfortowym dla życia człowieka, wykonywania określonego rodzaju działalności.
logo
Article Categories:
Użytkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *