Jak określić typ myślenia

Typ myślenia – najważniejszą cechą osobowości. To, w jaki sposób człowiek odbiera i przetwarza informacje, określa jego skłonności, zainteresowania, a także rodzaj działalności, w którym będzie on w stanie najlepiej odkryć siebie. Aby określić swój typ myślenia, należy uważnie przeczytać pięć list oświadczeń znajdujących się poniżej. Każdy z nich odpowiada określonej mentalności. Wybierz tę listę, którą najlepiej ujawnia swoje jakości.

Jak określić typ myślenia

Instrukcja

1
Przedmiotowo-skuteczne myślenie. Nierozerwalnie wiąże się z działaniem, z manipulacji przedmiotami. O ludzi z tym typem myślenia często mówią „złote ręce”, najbardziej genialny pomysł będzie trudne do realizacji bez nich. Wśród przedstawicieli tej kategorii mogą być jak ślusarze, kierowcy, producentów mebli, jak i artyści, tancerze, sportowcy. Ten typ myślenia twój, jeśli zgadzasz się z wypowiedziami: – Zrobić stolec własnymi rękami – to jest bardziej interesujące, niż zaprojektować ją na papierze.- Prawdą jest to, co można dotknąć.- Przy dźwiękach muzyki ciebie ciągnie zatańczyć.- Lekcja pracy był twoim ulubionym przedmiotem w szkole.- W dzieciństwie lubiłaś grać z konstruktorem.- Ci łatwiej coś zrobić niż wyjaśniać motywy tych działań. – Lubisz robótki. – Robi coś, idziesz metodą prób i błędów.
2
Abstrakcyjnie-symboliczne myślenie. Fizycy-teoretycy, programiści, matematycy, ekonomiści i inni ludzie nauki często mają tego typu myślenia. Im najłatwiej poznawać świat za pomocą formuł matematycznych kodów itp. Jesteś wśród tej kategorii osób, jeśli:- lubisz pracę z komputerem.- Umiesz i lubisz grać w warcaby lub szachy.- Algebra dla ciebie interesujące geometrii.- Zastanawiasz się orientować się w schematach i rysunkach.- Ci trudno byłoby opanować znaki.- Nauka języków obcych nie powoduje problemów.- Ciekawe nauki ścisłe.- Ci ciekawe języki programowania, praca programista.
3
Werbalnie-logiczne. Ludzie z tym typem myślenia stają się dobrymi nauczycielami, naukowcami, tłumaczami, pisarzami, dziennikarzami, телеведущими. Są one łatwe do wyrażania myśli słowami i wyłowić je do innych. Ten typ myślenia dominuje u ciebie, jeśli:- lubisz czytać literaturę artystyczną.- Dla ciebie nie jest trudne i wyrazić swoje myśli w mowie i piśmie.- Wydaje ci się interesująca praca dziennikarza lub prowadzącego.- Nie będzie trudno nawiązać rozmowę z nieznajomym. – Ważny jest nie tylko sens tego, co zostało powiedziane, ale i forma wypowiedzi. – W szkole ci lubiłam pisać wypracowania. – Lubisz opowiadać znajomym historii, wiadomości, czytać im na głos.
4
Wyraźnie kształcie. Ten typ myślenia odróżnia ludzi z artystycznym mentalności: malarzy, poetów, pisarzy, reżyserów, architektów. Są one subtelnie czuję piękno, myślą obrazami i mogą przedstawić w wyobraźni najbardziej fantastyczne rzeczy. Czy wśród tej kategorii, jeśli:- interesuje Cię malarstwo, rzeźba.- Znajome melodie, zapachy wywołują u ciebie w głowie obrazy z przeszłości.- Lubisz poezję.- Dostojewski miał rację, mówiąc, że piękno zbawi świat.- Fabuła filmu lub czytający książki przypominacie sobie, jak wiele obrazów.- Nie będzie trudno wyobrazić sobie nieistniejące zwierzę.- Wydaje ci się interesująca praca pisarza, scenarzysty lub artysta-grafik.- Lubisz odwiedzać spektakularne imprezy, a oto muzea ci wydają się nudne.
5
Myślenie twórcze (kreatywność). Naukowcy na ogół nie odnoszą się kreatywność do określonego rodzaju myślenia, tak jak to może być charakterystyczne dla każdego z nich i pozwala osiągnąć sukces w każdej dziedzinie działalności. Trzeba myśleć twórczo i umiecie znaleźć innowacyjne rozwiązania, jeśli zgadzają się z twierdzeniami:- malarstwo Abstrakcyjne budzi swoją wyobraźnię.- Praca, w której wszystko jest jasno określony i regulowany, nudna. – Lubisz fantazjować. – Proces działania są często bardziej interesujące niż jej końcowy wynik.- Mnóstwo zainteresowań sprawia, że życie jest bardziej interesujące.- Często można wątpić nawet w to, co innym wydaje się oczywiste. – Nawet dobrze niezmienny proces można poprawić. – Nie podoba ci się chodzić tą samą drogą i w ogóle podporządkować życie pewnych schematów.
Należy zwrócić uwagę
Określić typ myślenia bywa trudno, bo rzadko występują w czystej postaci, ale jeden z nich może dominować nad resztą.

logo
Kategoria:
Psychoanaliza

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.