Jak nauczyć pięcioletniego dziecka czytaj

Przy przyjęciu do szkoły dzieci wymagają nie tylko znać alfabet, ale i umieć czytać. Jeśli twoje dziecko do 5 lat nie ma początkowymi umiejętności czytania, trzeba rozpocząć naukę, inaczej ryzykujesz nie zdążyć przygotować go do szkoły. Można prowadzić go w wyższym centrum rozwoju, a można nauczyć czytania samodzielnie.

Jak nauczyć pięcioletniego dziecka czytaj

Instrukcja

1
Aby rozpocząć naukę kup dziecku prawidłowy elementarz. Musi on być oparty na metodzie nauki czytania na sylaby. Dziecko natychmiast się uczyć czytać sylaby, a nie litery. Kiedy przechodzą alfabetu, naucz się nie litery, a dźwięki. Wyraźnie pokazać, że samogłoski są wystawione i można je tłumaczyć?.
2
Nie próbuj robić z dzieckiem, kiedy jest zdenerwowany lub chory. Proces nauki czytania powinien sprawiać przyjemność, zorganizuj go w formie gry, dzieci najlepiej postrzegają taka metoda. Kup zasiłku — kolorowanki z literami, magnetyczny alfabet, itp. Dziecko lepiej zapamiętuje litery, jeśli zagraj z nim w grę „Na jaką literę zaczyna się słowo”. Po tym, jak dziecko mówi literę, odnajduje ją na zdjęciu.
3
Następnie zacznij czytać sylaby. Sporządź sylaby z literą A, wykorzystując jego współdziałania z spółgłoskami i samogłoskami literami. Następnie naucz się sylaby z zaworem czytania liter (pa -up, ma-am itp). Kiedy dziecko nauczą się kilku sylab, tworzenie z nich proste słowa, dodając stopniowo w nich jeszcze po jednej sylabie: k-w-wa, ku-ku-ru-o, itp.
4
Na następnym etapie kształcenia tworzenie wyrazów z sylab z różnych kombinacji samogłosek i spółgłosek: k-p-ta, shap (anglia-ka, d-p-ka. Dla wzmocnienia nowej wiedzy, opowiadaj na dobranoc bajkę, gdzie postacie — nowe wyuczone słowa.
5
Kiedy dziecko uczy się sylaby z literą A, przystąpić do nauki takich samogłosek. Nie czekaj, kiedy to zrozumieć wszystkie spółgłoski, jest ich wiele. Tworzenie sylab z nowych samogłosek i nowych spółgłosek. Gdy wszystkie samogłoski będą „odlecieć od zębów” – pisać proste zdania typu „Sasha płacze”.
6
W ostatniej kolejności naucz się te litery, które nie są wymawiane — miękki i twardy znak, a także „Th”. Są one dobrze przyswajalne przy czytaniu słów, które są równie kończą się na te litery – „sól-fasola”, lub stoją w środku słowa – „mike’ a konewka”.
7
Pobaw się z dzieckiem do szkoły. Zazwyczaj dzieci w takich grach wolą rolę nauczyciela. Napisz słowa z błędami, niech dziecko nauczy się je rozpoznawać i poprawiać. Kup książkę dla 5-latków z dopiskiem „czytamy sylaby” i angażować się w nią razem. Jeśli u dziecka nie wszystkie na raz okazuje się, nie zniechęcaj się i nie karz go.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.