Zgodnie z art. 236 kodeks pracy, w przypadku naruszenia terminu wypłat wynagrodzeń, wypłat w przypadku rezygnacji, itp. pracodawca jest obowiązany rozliczyć się z pracownikiem w sposób określony przez sąd porządku z naliczaniem odsetek za każdy dzień opóźnienia.
Trzeba
- Komputer, długopis, kartkę A4.
Instrukcja
1
Do wszczęcia postępowania zwrócić się do sądu z wnioskiem o wypłacenie długu wynagrodzeń. Na początek zbierz dokumenty, niezbędne do złożenia pozwu: umowa o pracę, zlecenie, o pracę, paszport, NIP, zaświadczenie, które potwierdzi rozmiar zaległych wynagrodzeń, rozliczenie взыскиваемой kwoty. Zrób kopie tych dokumentów do pozwanego i osób trzecich, zapewnij u notariusza.
2
Jeśli pracodawca nie wystawia niezbędne dokumenty, истребуйте ich w sądzie, określając w oświadczeniu o braku możliwości dostarczenia ich z winy pracodawcy.
3
Oświadczenie pisz odręcznie lub na komputerze. W oświadczeniu należy podać nazwę sądu, do którego chcesz złożyć skargę. Napisz swoje nazwisko, imię, imię ojca, adres, telefon. Wprowadź nazwę organizacji-pracodawcy jej dane i adres. Jeśli pozwany występuje przedstawiciel organizacji, należy podać jego imię, NAZWISKO i adres.
4
W tekście pozwu określ istotę naruszenia swoich praw. Określ, jakich wypłat zrzekłeś się, na przykład, pensja nie była wypłacona w terminie albo w pełnej wysokości. Szczegóły pozwu расписывайте jasno i zwięźle. Podaj swoją ocenę, powołując się na kodeks Pracy.
5
Wymień wymagania, na przykład, „Proszę odzyskać należne wynagrodzenia” / „zapłatę zaległych wynagrodzeń” / „odszkodowania za szkody moralne”. Napisz, w jakiej wysokości powinny być odzyskane pieniądze. Wprowadź cenę sporu, czyli kwoty długu. W załączniku do wniosku muszą być podane kopie dokumentów, a także kopie pozwu. Zaznacz data złożenia wniosku i podpis.
6
W ciągu pięciu dni sędzia wyda definicja o wszczęciu postępowania produkcji, po zakończeniu którego nie później niż dwa miesiące, zostanie podjęta wyrok. Odwołanie od decyzji sądu w trybie odwoławczym w ciągu 15 dni od otrzymania odpisu wyroku.
Kategoria:
Prawo cywilne