Do prezentacji własnych doświadczeń o wystawie można korzystać z zasobów dwóch gatunków. W recenzji można skupić się na ocenie dzieł sztuki, które zobaczyli. Reportaż daje możliwość stworzenia wrażenia „na żywo” zdjęcia w tekście.
Instrukcja
1
Napisz swoją opinię w gatunku recenzji. Jest on przeznaczony do oceny dzieł sztuki. Na wstępie proszę opowiedzieć czytelnikowi o tym, gdzie odbywa się wystawa, czemu jest on poświęcony. Krótko przedstaw koncepcję imprezy w postaci, w jakiej ją sformułował sami kuratorzy – zazwyczaj są one odczytują te informacje w momencie otwarcia lub wysyłają jako ogłoszeniu na stronie internetowej muzeum lub galerii.
2
Rozszerz oficjalną koncepcję z tym, co można zobaczyć na wystawie na własne oczy. Możesz przejść od ogółu do szczegółu i najpierw opisać to wrażenie, które otrzymałeś od wszystkich dzieł w całości. I dopiero potem zastanawiać się, co to jest wrażenie złożyło. Albo użyj metody indukcji. Zatrzymaj się szczegółowo na wszystkich znaczących pracach. Jeśli to w tym przypadku ważne jest, powiedz nam o stwórcy każdego obiektu, jego twórczej ewolucji, ulubionych technik. Daj ocenę każdego dzieła, twierdząc jej. A następnie złóż wniosek: czy udało się organizatorom zrealizować określone pomysł, mógł czy szeregowy użytkownik ją zrozumieć i poczuć. W finale tekstu krótko przedstaw swoje wrażenia z wystawy.
3
Jeśli chcesz, aby tekst był bardziej dynamiczny, żywy, skorzystaj z formularza i techniki reportażu. Istotą twojego opowiadania to się nie zmieni – trzeba będzie przeprowadzić analizę wszystkich tych aspektów wystawy. Ale kształtowanie swojego wrażenie musi odbywać się „na oczach” u czytelnika. Do tego trzeba opisywać wszystko, co dzieje się w czasie rzeczywistym i z perspektywy pierwszej osoby. Oczywiście, nie warto koncentrować się na poranne szczegółach wyprawy, ale przy tym ważne jest, aby zachować wrażenie ciągłego ruchu czasu. Włącz się w tekst animowane obrazki, ilustrujące nastrój tego wieczoru. Dodaj „подслушанные” ciekawe repliki odwiedzających. Dodaj ocenę kuratorów i zwykłych widzów. To sprawi, że twoje wnioski są bardziej zrozumiałe i logiczne dla czytelników.
Kategoria:
Sztuka