Dlaczego obchodzimy 8 marca

Obchody 8 marca jako dnia kobiet, tak mocno weszło w życie, że wielu już nie pamięta prawdziwe przeznaczenie tego dnia – tak miło cieszyć się wiosną, zaskakiwać kobiet, nie zagłębiając się w sens tego święta. Czasami warto sobie przypomnieć, jak powstała idea воздания zaszczytów kobiety.

Dlaczego obchodzimy 8 marca

Instrukcja

1
8 marca była dniem pierwszego rewolucyjnego kroku kobiet – robotnic tekstylnych i obuwniczych fabryk Nowy Jork wyszli na zlot z wymaganiami skracania czasu pracy, podwyżki płac, poprawy warunków pracy, itp. W 1857 roku dzień kobiet mógł dotrzeć do 16 godzin, a płace była minimalna, podczas gdy analogiczny męski pracy szacuje się znacznie wyżej. W tym dniu powstał pierwszy kobiecy związek zawodowy, który miał walczyć o prawa kobiet w pracy zbiorowej.
2
Kilka lat później, w Kopenhadze, na Międzynarodowej konferencji kobiet Clara Zetkin zaproponowała przeprowadzenie raz w roku dzień kobiet, który byłby apelem do kobiet całego świata. Slogany o walce o równouprawnienie, poszanowanie godności, świat i inne rewolucyjne apele zabrzmiały na tym posiedzeniu, gdzie podjęto świętować taki dzień 19 marca. W ciągu trzech lat po zjazdu święto odbyło się w różne dni, ale w 1914 roku postanowiono przeprowadzić Międzynarodowe święto kobiet 8 marca – od tego czasu data pozostaje bez zmian.
3
Stopniowo święto tracił swój charakter polityczny, jej zrobić dzień wolny od pracy, a w czasach sowieckich, w tym dniu prowadzili spotkania, gdzie przewodnik чествовало zasłużonych pracowników, i докладывало o tym, jak przebiega realizacja polityki państwa w stosunku do kobiet.
4
Teraz na 8 marca w zwyczaju dawać kobietom kwiaty, prezenty, organizowanie imprez firmowych, zachęcanie ich pieniężnymi nagrodami. Wraz z 23 lutego, kiedy powitają mężczyzn, święto stało się dniem, w którym nawet dzieci w przedszkolu przygotowują утренники dla swoich dziewczyn, a dzieci powitają matek, sióstr i przyjaciółek. Wręczyć przynajmniej symboliczny prezent jest obowiązkowe, a dziewczyny już od dzieciństwa wiedzą, że w ten dzień trzeba być najpiękniejsza i można czekać od chłopców z pamiątkami i uwagi.
5
Przez analogię z okazji Dnia matki w dniu 8 marca w zwyczaju chodzić w odwiedziny do dziadków, pogratulować je, urządzać biesiady z licznymi przekąskami, słodyczami i alkoholem. Kobiece święto związane z początkiem wiosny, świeżością i odrodzeniem przyrody z zimowego snu, więc to już wesoły, wesoły i optymistyczny.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.