Jak zidentyfikować podstawowe i wtórne uzwojenie

Przy самодеятельном konstrukcji, często stosowane są transformatory z nieznanymi parametrami. W tym przypadku występuje konieczność określenia uzwojenia transformatora i ich właściwości, w szczególności, liczba zwojów.

Jak zidentyfikować podstawowe i wtórne uzwojenie

Instrukcja

1
W praktyce zespołu amatorskiego operacji zwykle do czynienia z podniesienie i zmniejszenie transformatorami. Na rdzeniu takich transformatorów, изготавливаемом ze stali elektrotechnicznej, zdyszany wymagana liczba uzwojeń. Ilość uzwojeń i liczba zwojów w nich dobierane są tak, aby uzyskać na wyjściu żądaną napięcia.
2
Niezależnie od typu transformatora, pierwotnej jest uzwojenie, na który podawane jest napięcie. Wtórne – ta, do której podłącza się obciążenie. Uzwojenie nawijane pierwszej, a następnie izolowane. Na wierzchu nawijane uzwojenie wtórne.
3
Na wielu transformatorach wnioski są oznaczone napisami, co ułatwia określenie uzwojeń. Jeśli napisów nie ma, multimetrem (testerem) znajdź parzyste końce uzwojeń i zanotuj ich opór. Należy zwrócić uwagę na wniosek, znajdujący się na górze – prawie na pewno będzie należeć do wtórnej. Jeśli transformator step-down, to rezystancja uzwojenia wtórnego zawsze mniej, niż podstawowy. Porównaj oporu znalezionych uzwojeń – jeśli zewnętrznego odporność na mniej niż wewnętrznej, to jest to transformator step-down i z powodzeniem utożsamiali uzwojenia.
4
Jeśli transformator nie cztery, a więcej wniosków i po sprawdzeniu testerem można znaleźć 3-4 i więcej połączonych ze sobą przewodów, to masz do czynienia właśnie z wtórne, które ma pośrednie wnioski w celu uzyskania różnych napięć. Sieciowy (podstawowej) w tym przypadku będzie uzwojenie z dwoma pinami i największym oporem.
5
Pomóc określić uzwojenia może średnica użytego drutu – u wtórnej jest grubszy niż pierwotne. Jest to związane z tym, że podczas transformacji spadek napięcia towarzyszy wzrost prądu.
6
Jeśli chcesz dowiedzieć się liczba zwojów w uzwojeniu, nawiń na ostatniej uzwojenia jeszcze jedną z 30-50 zwojów. Po tym możesz podać pierwotną uzwojenie małe napięcie – na przykład 12 V. Zmierz napięcie na wtórnym i więcej uzwojeniach. Do obliczenia liczby zwojów należy użyć formuły: n = Un ? Wдоб / Uдоб, gdzie n – liczba zwojów uzwojenia transformatora, Un – działające na tym uzwojeniu napięcie, Wдоб – liczba zwojów w dodatkowej uzwojeniu, Uдоб – napięcie na niej.
logo
Kategoria:
Więcej

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.