Kserokopii dokumentów – jedna z najbardziej poszukiwanych usług świadczonych na rzecz obywateli izb конторами. Poświadczone kopie mają taki sam prawnej, jak i oryginały. Mogą one być potrzebne przy składaniu spadku, przyjęciu do pracy, uzyskaniu kredytów, świadczeń i wypłat, dokonywaniu transakcji z nieruchomościami itp.
Trzeba
- – oryginał dokumentu;
- – kserokopia dokumentu;
- – paszport.
Instrukcja
1
Upewnij się, że dokument może być poświadczone notarialnie. Zgodnie z prawem, notariusz nie ma prawa świadczyć dokumenty, na których nie ma numeru rejestracyjnego, daty wydania, pieczęci i podpisów urzędników. W tekście powinny być ołówek wpisów, skreśleń i nieokreślone poprawki (czyli poprawki bez oznaczenia „Исправленному wierzyć” z podpisem i pieczęcią). Nie świadczą заламинированные, zniszczone, źle odczytywane dokumenty, arkusze z częściowo utracone tekstem, z rozmytymi оттисками pieczęci. Jeśli podpisy wykonane za pomocą faksu stempli lub kolorowej drukarki, to również jest podstawą do odmowy. Dokument, składający się z kilku arkuszy, musi być ponumerowane, powleczone i opatrzone pieczęcią.
2
Przygotuj odpowiednią ilość kopii wszystkich arkuszy dokumentu. Jeśli informacje zawarte na obu stronach arkusza, kopia musi być dwustronne. Ksero można zamówić w Domach gospodarstwa domowego, zakładu fotograficznego, urzędach pocztowych, bibliotekach i drukarniach, a także w samych kancelariach notarialnych. Kserokopie dla notarialnego muszą być czytelne, tekst jest dobrze czytelny, podpisy i pieczęcie – wyraźnie widoczne.
3
Skontaktuj się z gabinet według zapewnień dokumentów, mając przy sobie oryginał, kserokopie i общегражданский paszport. Pracownik kancelarii notarialnej sprawdza zgodność dokumentu wszystkich stawianych wymagań, a także сверит kopię z oryginałem. Wtedy na jej pierwszej stronie w prawym górnym rogu będzie odłożyć pieczątka „Egzemplarz”, a w prawym dolnym – pieczątka z częścią nazwy miejscowości (np. „r. Mtśk-„). Na ostatniej stronie kopii umieścić znaczek o засвидетельствовании kopie i pieczęć notariusza, a obok nich – pieczątka z zakończeniem nazwy miejscowości (w naszym przykładzie „-wa”). Te techniki pozwalają odróżnić autentyczne notarialne kopie od fałszywych.
4
Podpisz uwierzytelniony odpis u notariusza. Podpisz się w specjalnym rejestrze, w którym ma odbywać się zapis o засвидетельствовании kopii dokumentu, z podaniem swoich danych paszportowych, nazwy dokumentu, ilości stron i liczby kopii.
Kategoria:
Adwokaci i notariusze