Jak sprawdzić kodowanie strony

Na nowoczesnych stronach internetowych głównie korzysta z kodowania Unicode. Ale niektórzy zasoby stworzone dawno temu i od tamtej pory ani razu nie zmodernizowany. Poza tym, nawet podczas oglądania nowoczesnego serwisu przeglądarka może określić kodowanie prawidłowo.

Jak sprawdzić kodowanie strony

Instrukcja

1
Być może w przeglądarce przypadkowo zostało wyłączone automatyczne wykrywanie kodowania. Spróbuj go włączyć. Aby to zrobić, kliknij w menu podmenu „Widok” – „Kodowanie” (w starszych wersjach Opery, a także w wielu innych przeglądarkach) lub „Strona” – „Kodowanie” (w nowych wersjach Opery). Włącz tryb, który może nosić nazwę „Automatycznie” lub „Wybierz automatycznie”. Być może po tym tekst na stronie <url> będzie czytelny.
2
Jeśli wyświetlanie strony nie było normalne, znajdź kodowanie ręcznie. Aby to zrobić, przejdź do tego samego wymogom punktu menu, co w poprzednim przypadku, ale zamiast trybu automatycznego, wybierz kodowanie KOI-8R – na stronach internetowych stworzonych do przejścia na Unicode, spotyka się najczęściej. W przypadku niepowodzenia spróbuj w ten sam sposób wybrać kodowania CP1251, CP866, a jeśli to nie pomoże i to, перепробуйте wszystkie pozostałe standardy z kategorii „Cyrylica”.
3
Informacje o kodowaniu strony zwykle są przechowywane w jej kodzie źródłowym, i właśnie na podstawie tych danych określa przeglądarki. Aby odczytać kod źródłowy strony, wybierz w menu, w zależności od przeglądarki, polecenie „Widok” – „kod Źródłowy” lub „Strona” – „Narzędzia programistyczne” – „kod Źródłowy”. Na samym początku tekstu w wierszu podobny do następującego:meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=encodingname”, gdzie encodingname – nazwa kodowania. Następnie wybierz w menu przeglądarki dokładnie to kodowanie.
4
Standardowe narzędzia przeglądarki bezsilni, jeśli jest używany малораспространенная kodowanie, albo tekst został poddany wielu transkodowania w vlc. Aby go rozszyfrować, przejdź na stronę online-dekodera, np. http://www.artlebedev.ru/tools/decoder/. Umieść fragment tekstu ze strony w polu tekstowym i kliknij przycisk „Rozszyfrować”. Aby to zrobić, zaznacz tekst myszy, naciśnij klawisze Ctrl+C, kliknij w polu tekstowym i naciśnij klawisze Ctrl+V. W przypadku sukcesu wraz z odszyfrowywam tekstem otrzymasz informacje o tym, w jakim kodowaniu był.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.