Jak dochodzić należności z organizacji

W trakcie swojej działalności przedsiębiorstwo może spotkać się z sytuacją, gdy kontrahent odmówi zapłaty za świadczone usługi, roboty budowlane lub dostarczone towary. W tym przypadku, aby odzyskać długi, należy się upewnić, że w przypadku dokumentów potwierdzających, i wykonać szereg niezbędnych procedur.

Jak dochodzić należności z organizacji

Instrukcja

1
Analiza należności tej organizacji przed swoim przedsiębiorstwem. Sporządź tabelę rozliczeń za świadczoną dyspozycji lub realizowanym towarów. W rezultacie, musi być dokładna kwota długu. Sporządź akt weryfikacji rozliczeń za cały czas współpracy. Niniejszy dokument jest wystawiany w dowolnej formie w dwóch egzemplarzach. Powiedz oba opcja kontrahenta z prośbą o potwierdzenie dług i umieścić swój podpis na akcie. Подкрепите otrzymany dokument do umowy.
2
Sporządź претензионное list. Wprowadź w nim kwotę powstałego zadłużenia, termin spłaty zadłużenia i ewentualne środki na wypadek niewywiązania się kontrahenta z zobowiązań do zapłaty.
3
Obowiązkowo zaznaczyć wymiar kary, który musi być zgodny z warunkami umowy lub postanowieniami kodeksu Cywilnego. Należy zaznaczyć, że w przypadku braku zapłaty będziesz zmuszony rozwiązać sprawę w sądzie.
4
Analiza działalności finansowej organizacji-dłużnika. Jeśli istnieją przesłanki upadłości, to złożyć do sądu wniosek o likwidacji tego przedsiębiorstwa. Najlepiej zrobić to wcześniej, niż skarbowy lub innych wierzycieli spółki. W tym przypadku otrzymasz prawo obciążyć swój obowiązek w pierwszej kolejności, a nie czekać, kiedy będą wykupione obowiązkowe zadłużenia przed pracownikami, budżetem i innymi czołowymi organizacjami.
5
Złóż pozew do sądu, jeśli przedsiębiorstwo-dłużnik odmawia zwrotu należności. Załączyć do swojego wniosku kopię umowy, zleceń płatniczych, ustawy weryfikacji obliczeń, претензионного listów i innych dokumentów dostępnych.
6
Zapłać za państwową opłatę drogowa. Uzyskać decyzję sądu o wypłacenie należności i tytuł egzekucyjny, z których można zwrócić się bezpośrednio do kontrahenta lub przez komornika.
logo

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.