Jak odzyskać zaliczkę za towar

Artykuł 23.1 Ustawy Federacji Rosyjskiej „O ochronie praw konsumentów przewiduje możliwość zwrotu przedpłaty za towar. Do tego wystarczy tylko poprawnie zawrzeć umowę.

Instrukcja

1
Koniecznie zrób i podpisać umowę o zakupie towaru z wpłatą zaliczki. Wprowadź rozmiar przedpłaty. Również starać się uzyskać od sprzedawcy wystawienia pokwitowania, w której podana będzie zapłacona przez ciebie kwota i termin, w ciągu którego towar powinien trafić w twoje ręce. Niniejsza umowa i rachunek (paragon) znacznie ułatwią zwrotu wpłaconej przez ciebie kwoty. Wszystkie umowy muszą być co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje u ciebie, drugi – u sprzedającego.
2
Jeśli do daty określonej w umowie, nie otrzymałeś towar, zwróć się do sprzedawcy z żądaniem zwrotu kwoty zaliczki. Zaliczka musi zostać zwrócony w całości. Ponadto, termin dostawy towaru można przenieść. Do tego zrób dodatkową umowę. W nim można również przewidzieć szkody moralne za naruszenie terminów w przyszłości.
3
Sporządź zapotrzebowanie w pisanej formie, podając w nim nazwę towaru, termin, kiedy towar powinien być dostarczony, datę wpłaty zaliczki, dokładną cenę towaru. Dołączyć do wniosku kopię umowy i rachunki, określ, jakie są twoje prawa zostały naruszone, zażądaj odszkodowania (jeśli trzeba było kupić ten sam produkt w innym miejscu po wyższej cenie), niematerialnych, odsetki za zaległe dni. Teraz adresuje żądanie na nazwę sprzedawcy, upewnij się, aby sekretarz zarejestrował postępowanie w dzienniku ewidencji, rejestrując się o uzyskanie na swoim egzemplarzu. Można również wysłać go listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem.
4
Jeśli sprzedawca nie zareagował na swoje wymagania, można zwrócić się do sądu w ciągu dziesięciu dni. Przy pisaniu pozwu należy wpisać kwotę wpłaconego zadatku, rozmiar szkód niematerialnych i kar. Dołącz umowy i wymagania, zapłacić zapłacić koszty sądowe i czekać na decyzję sądu.