Jak napisać pismo o zwrot towaru
Zgodnie z rosyjskim prawem, a mianowicie na podstawie FZ „O ochronie niektórych praw konsumentów” kupujący ma prawo zwrócić wadliwy (lub nie przybyły z jakichkolwiek przyczyn) towar. W celu realizacji tego uprawnienia konsument powinien napisać odpowiednie pismo (wniosek) do sprzedawcy (administracji sklepu).
Trzeba
- – towar, który chcesz zwrócić;
- – dokumenty na ten produkt;
- – arkusz papieru formatu A4;
- – uchwyt.
Instrukcja
1
Art. 25 FZ „O ochronie niektórych praw konsumentów” daje wyraźny wykaz towarów, które podlegają wymianie (zwrotowi). Jeśli zakupiony przedmiot, który z jakiegoś powodu chcesz zwrócić, odnosi się do tej listy, napisz list (oświadczenie) o jego zwrot.
2
Przy okazji, nie zapomnij, że towar można zwrócić w ciągu 14 dni, nie licząc dnia zakupu. Pod warunkiem, że właściwości użytkowych produktu, etykiety, opakowania są w przyzwoitym stanie. Posiadanie paragonu też nie najlepiej, ale jego brak nie przeszkadza nabywcy odwołać zeznania świadków.
3
Wniosek złóż w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach, jeden oddaj sprzedawcy, a na swoim egzemplarzu poproś, aby umieścić notatkę o przyjęciu. Również na drugim egzemplarzu powinna być podana data przyjęcia, stanowisko i podpis objaśnienia osoba, która otrzymała oświadczenie. W razie odmowy przyjęcia pisma-roszczenia z rąk, masz prawo wysłać go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru i inwentaryzacji zawartości listy (załącznik).
4
Weź kartkę formatu A4. W prawym górnym rogu napisz, do kogo adresowana jest do reklamację (np. zarządcy sklepu), dokąd zmierza (nazwa organizacji) i od kogo (dane osobowe).
5
W głównej części dokumentu jasno określone wszystkie szczegóły: gdzie, kiedy zakupiony towar, jego cenę. Podaj powody, dla których on nie podszedł. Proszę podać swoje wymagania. Na końcu tekstu należy podać swoje ewentualne dalsze działania (np. roszczenie o wypłacenie wyrządzonej szkody moralne).
6
W końcu wniosku (pisma) umieść podpis i datę jego sporządzenia. Również poniżej lista aplikacji do e-maila: kopie znaku lub paragonu, karty gwarancyjnej i inne dokumenty potwierdzające małżeństwo (usterka) towaru.