Jak zbudować budżet rodzinny
Oprócz najbardziej jasnych uczuć, podstawą istnienia i dobrobytu rodziny szczęśliwy jest stabilność finansowa. Aby pewnie „stanąć na nogi”, ważne jest, aby prawidłowo zorganizować rodzinny budżet.
Instrukcja
1
Wybierz model lub typ budowy rodzinnego budżetu. Wspólne życie wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa finansowego. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy para przejmuje się dziećmi, a także przy planowaniu poważnych i kosztownych zakupów.
2
Niezależny budżet zakłada wykorzystanie środków pieniężnych, według własnego uznania, każdego członka rodziny. Taki model nadaje się dla par, które niedawno się pobraliśmy, lub rodzinom, gdzie cenią sobie wolność finansową i niezależność, mając około ten sam poziom dochodów.
3
Pamiętaj, że jeśli chcesz zapłacić koszty ogólne, to małżonkowie muszą zrobić to wspólnie, w równych częściach. Z góry obliczyć sumę i podziel ją na pół. Przy takim sposobie prowadzenia budżetu domowego często dochodzi do sytuacji, kiedy środki pieniężne są obecne tylko u jednego z małżonków, tym samym prowokując nieporozumienia i niezrozumienie.
4
Jeśli zatrzymać swój wybór na prowadzeniu solidarnej rodzinnego budżetu, trzeba tworzyć „wspólnego kotła”. W bazie tej formy leży zasada: kto więcej zarabia, tym więcej i wydaje na wspólne, rodzinne potrzeby. Innymi słowy, jeżeli jeden z małżonków zwiększył się dochód, to będzie musiał wziąć na siebie większą część wydatków rodzinnych.
5
Przy wspólnym rodzinnym budżecie wszystkich dochodów zbierają w ogóle „portfelu”. Para omawia, jak najlepiej wydać pieniądze, i postępuje zgodnie z podjętymi decyzjami. Taki typ budżetu najbardziej do zaakceptowania i atrakcyjny dla większości młodych rodzin.
6
Niezależnie od tego, jaką formę rodzinnego budżetu wybierzesz, ważne jest, aby mieć dokładne pojęcie o kwotach, którymi dysponujesz. Tak jest o wiele łatwiej kontrolować koszty i, jeśli jest to konieczne, aby ograniczyć ich.
7
Zaplanuj budżet rodzinny za miesiąc, aż do uzyskania pieniędzy. Jasno określić zużycie rodziny w bieżącym okresie. Jest to, przede wszystkim, obowiązkowe opłaty (produkty, płatności, usług KOMUNALNYCH, wypłata pożyczek, itp.), a także opcjonalne koszty (zakup różnych towarów, koszty imprezy rozrywkowe, itp.).
8
Jeśli po niezbędnych obliczeń masz jakieś pieniądze, nie spiesz się, aby je wydawać. Najpierw zastanów się, gdzie i w jaki sposób je lepiej zainwestować. Może to środki, które należy wykorzystać w ciągu miesiąca na zakup lepszych produktów spożywczych, a może to miesięczne odpisy na swój długo oczekiwany urlop itp.
9
Delikatnie traktować długów. Staraj się racjonalnie brać kredyty i dokładnie w terminie płacić za nim. Pamiętaj, że musisz być pewny własnej wypłacalności. W przypadku, gdy pieniądze mają ci, weź od dłużnika rachunek, zażądaj od niego wszelkie dopuszczalne dla ciebie gwarancje wypłacalności, zapewniające maksymalną prawdopodobieństwo zwrotu.
Porada
Kierując się na zakupy, zrób listę potrzebnych rzeczy i dokładnie śledzić mu. To uchroni cię od zbędnych wydatków.