Jak wstawać wcześnie

Wydawałoby się, „sowy” i „skowronki” – to tylko dwa rodzaje ludzi z różnych biorytmami. Jedni kładą się spać wcześnie i wcześnie wstają, inni kładą się późno, a szczyt ich aktywności przesunięty bliżej wieczora. Ale nawet ludzie-„sowy” zauważają, że przy wczesnym przebudzeniu zwiększa się aktywność w ciągu dnia, poprawia nastrój, a w sprawach towarzyszy sukces.

Ale kiedy tacy ludzie próbują wstać wcześnie każdego dnia, nawet najbardziej odporni nie udać. Oni mają budzik na 6 rano, a rano, wyłączając прозвеневший budzik, ponownie zasnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Instrukcja

1
Okazało się, że zasada „wcześniej się położyć, żeby wcześniej wstać” – to zła strategia. Człowiek liczy na to, że śpi taką samą liczbę godzin każdego dnia. Niby to logiczne, ale w praktyce nie działa.

Istnieją dwa główne sposoby, aby nauczyć się wcześnie wstawać.
Po pierwsze, kłaść się i wstawać codziennie o tej samej porze. Dla naszego życia, podporządkowaną dysku trybu dnia, to w zasadzie pasuje.
Drugie zdanie – kłaść się i wstawać wtedy, gdy tego wymaga organizm. U każdego człowieka biorytmy i podległe im łatwiej zasnąć i spać tyle, ile trzeba.

2
Ale w drodze eksperymentów okazało się, że obie metody nie do końca skuteczne.
W pierwszym przypadku trzeba iść spać, nawet wtedy, gdy organizm jest wystarczająco zmęczony, i człowiek spędza jakiś czas, próbując zasnąć. Ponadto, każdego dnia organizm jest zmęczony inaczej i potrzebuje różnej ilości czasu, aby odpocząć. Jest to kolejny minus.
W drugim przypadku człowiek śpi więcej, niż naprawdę potrzebuje organizm. Biorytmy różnych ludzi są różne, a doba 24 godziny, a czas snu może stale przesuwać. I ostatnia wada: różny czas budzenia koliduje z góry zaplanować poranne sprawy.
3
Najbardziej skutecznym podejściem okazało się połączenie tych metod. Sens polega na tym, aby położyć się wtedy, gdy chce się spać i wstawać w określonym czasie. Ludzie, którzy wstają wcześnie każdego dnia, robią to nieświadomie. Określić czas, kiedy organizm naprawdę chce spać, można, czytając książkę. Rano, kiedy dzwoni budzik, ważne jest, aby usunąć z głowy myśli o tym, że muszę wstać. Wyłączając budzik, trzeba wziąć do pozycji siedzącej, to pomoże się obudzić.
Przy stosowaniu tej metody w ciągu kilku dni wczesne przebudzenie wejdzie w nawyk. Jeśli w którymś z dni wyspać się nie udało, to oznacza, że organizm jest zmęczony wcześniej, i trzeba będzie wcześniej położyć się spać. W ten sposób, wiedząc określonym czasie przebudzenia, organizm będzie sam regulować czas snu.
4
To samo podejście jest dobre na bezsenność. Ludzie nie mogą zasnąć z powodu tego, że ich organizm jest za mało zmęczony, i sen mu (jak na razie) nie jest wymagane. Dlatego też w bezsenności spać trzeba tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na sen jest odczuwalny wyraźnie. Jeśli dla organizmu snu dziś okaże się niewystarczająca, jutro człowiek zmęczy wcześniej i odpowiednio wcześniej położył się spać. Problem bezsenności znika.
W ten sposób najlepiej nauczyć się wcześnie wstawać – kłaść się spać, gdy tego wymaga organizm, i wstawać w ściśle określonym czasie.