Jak ustalić normy produkcji w miesiącu
Norma produkcji – wielkość, charakteryzując ilość wyprodukowanej przez pracownika określonych kwalifikacji produktów za jakąś jednostkę czasu. Za jednostkę czasu przyjmuje się zwykle 1 godzinę czasu pracy lub 1 zmiana robocza. Znając normy produkcji w jednostce czasu, można określić normy produkcji w miesiącu.
Instrukcja
1
W najprostszym przypadku dla określenia normy produkcji w miesiącu (НВм) oblicz liczbę jednostek czasu w ogólnej liczbie czasu pracy za miesiąc. Aby to zrobić, użyj produkcyjnych kalendarzem na rok bieżący, w którym określono średnią liczbę godzin czasu pracy w ciągu miesiąca (СМрв).
2
Jeśli w jednostce czasu przy ustalaniu normy wytwarzania przyjęty godziny pracy (НВч), to należy pomnożyć przez średnią liczbę godzin czasu pracy w ciągu miesiąca, a otrzymasz normy produkcji za miesiąc:НВм = НВч x СМрв.
3
Gdy norma wytwarzania ustalona dla zmiany roboczej (НВрс), ma średnią długość w godzinach (СПрс), to podzielcie średnia liczba godzin czasu pracy za miesiąc na ten wskaźnik i pomnożyć oryginalną normy produkcji na ten współczynnik (K):K = СМрв / СПрс;НВм = НВрс x Do.
4
Obliczenie nadaje się do masowej i wielkoseryjnej produkcji, charakteryzuje się ciągłym cyklem, w którym brakuje wstępne i końcowe pracy lub wykonywać je specjalnie dedykowane do tego pracownicy. W tym przypadku obliczenia są wykonywane dla pojedynczej lub produkcji małoseryjnej, w nim należy wziąć pod uwagę czas pracy poświęca na przygotowanie sprzętu i materiałów, a także na zakończenie pracy.
5
W takim przypadku należy zrobić zdjęcie dnia roboczego i wziąć pod uwagę czas w minutach na szkolenia, zakończenie procesu, a także technologiczne i inne przerwy (Pw). Pomnóż ten wynik średni miesięczny liczba dni roboczych (СМрд), najpierw przekonwertuj go z minut na godziny, i masz czas, który przyjął na zapewnienie pracy za miesięczny okres (Впм):Впм = СМрд x Pw.
6
Ten „stracony” czas odejmij od przeciętnego ilości godzin czasu pracy i wykorzystaj to wartość skorygowana do obliczania normy produkcji za miesiąc według opisanego wyżej algorytmu.