Jak rozpocząć rozmowę po kłótni
Nieporozumienia, pretensje, kłótnie – nieunikniony strona relacji międzyludzkich. Bo idealnych ludzi nie ma. Do tego każdy ma różne gusta, przyzwyczajenia, poglądy. A jeśli jeszcze człowiek zmęczony, rozdrażniony, on po prostu może się nieodpowiednio zachowywać, zbyt ostro zareagować na pytanie, nieudaną żart, reklamację. I tak zdarzają się kłótnie, nawet między najbliższymi i kochających ludzi. A potem, gdy wyjaśnienia relacji już za sobą, pojawia się pytanie, jak pogodzić.
Instrukcja
1
Człowiek jest tak skonstruowany, że trzyma się uważać za słuszne, zawsze i we wszystkim. Nawet czując i rozumiejąc, że był winny, zapisał się w nie najlepszy sposób, inicjator kłótni nadal instynktownie będzie szukać sobie wymówek. Więc spróbuj postawić się na drugą stronę, zastanów się nie nad zachowaniem partnera, a nad swoim.
2
Samousprawiedliwienie zrozumiałe i naturalne. Należy jednak pamiętać starą prawdę: „Pierwszy krok do pojednania sprawia, że ten, kto jest mądrzejszy!” Nie bój się, że druga strona zrobi to za kapitulację. Próbując zakończyć kłótnię, to продемонстрируете nie słabość, a mądrość.
3
Jeśli nie chcesz prosić o przebaczenie – można znaleźć jakąś inną, компромиссную kształt. Mężczyzna, który czule przytuli żonę i zawsze będzie szeptać do twoich jej do ucha: „No, proszę, nie płacz! Tak mi przykro, że pokłóciliśmy się!” prawie na pewno dotrze. Jak i sam pierwszy poszedł na pojednanie, a nawet przyznał się do winy (raz mu „przykro”). Kobieta może z czystym sumieniem pokazać hojność: tak i być, może pogodzimy się. No, a jeśli ona „dla porządku” jeszcze trochę покапризничает, поплачется na niesprawiedliwość, że mężczyźnie warto wykazać cierpliwość.
4
A co, jeśli kłótnia wybuchła między bliskimi przyjaciółmi? Kiedy pierwszy ogień emocji схлынет, najlepiej wypowiedzieć zdanie typu: „zapomnijmy, że mówiliśmy do siebie. Przecież tyle lat się przyjaźnimy się!” Zazwyczaj działa szybko i skutecznie. Możesz rozpocząć rozmowę i tak: „Jestem po prostu zszokowany naszej kłótni! Dalej spokojnie wyjaśnimy, dlaczego stało się to, aby więcej nie dopuścić do czegoś takiego”.
5
Główna zasada: staraj się jednak nie zwlekać z rozpoczęciem rozmowy! Im więcej czasu minie, tym trudniej będzie zmusić się wypowiedzieć te słowa. Ale i w złym nastroju i złości nie warto podchodzić.