Jak obliczyć odległość
Do obliczeń potrzebne dane początkowe. Będziemy wychodzić z założenia, że samochód przejechał z jednej wsi do innego ze stałą prędkością. On poruszał się po opustoszałej drodze, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Czas podróży kierowcy też wiadomo.
Instrukcja
1
Zapytaj u kierowcy, z jaką prędkością on poruszał. Załóżmy, stała prędkość jest równa 85 km/h. Jak być, jeśli samochód poruszał się z różną prędkością w różnych odcinkach drogi, możemy rozmawiać dalej.
2
Dowiedz się, ile czasu zajęło mu całą drogę. Załóżmy, był dobrze wykonywał swoją pracę, więc mogłem utrzymać stałą prędkość.
3
Oblicz kilometry”.
Należy zwrócić uwagę
Należy pamiętać, że uzyskana odległość nie jest najkrótszą odległość między miejscowościami. Jesteśmy tylko dowiedzieli się odległość, którą przejechał samochód. A on nie zawsze jechał po prostej linii, bo droga mogła obracać, kręcić jakiś przeszkód w postaci bagien lub wąwozów.
Jest jeszcze jeden niuans. W praktyce żaden pojazd nie może poruszać się z tą samą prędkością. Zdarzają się przerwy w podróży. Dlatego właściwie do obliczenia odległości bierze się średnia prędkość w danym przedziale czasu. Poza tym wszystko odbywa się, jak w naszym przykładzie.
Porada
Pamiętaj sposób obliczania odległości, z którym nie raz się przyda w życiu. „Odległość” tak „Prędkość” razy „Czas”.
Kiedy robi obliczenia, nawet najbardziej proste, używaj kalkulatora lub sprawdzać się dwa razy.