Jak leczy się torbiel czynnościową
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych chorób ginekologicznych u kobiet w wieku rozrodczym jest torbiel jajnika. Jest to wypełniony płynem bańki. Istnieje kilka odmian takich formacji, jednak najczęściej są funkcjonalne i nie stanowią poważnego zagrożenia.
Trzeba
- – doustne środki antykoncepcyjne;
- – przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Instrukcja
1
Funkcjonalna torbiel powstaje w wyniku awarii w pracy jajników. Powodem tego mogą być zapalne, zaburzenia hormonalne, silny stres, zmiana klimatu itp. Często torbiel jajnika rozpoznano przypadkowo na planowym usg, jednak bywa i tak, że edukacja objawia się bólem w dolnej części brzucha i zaburzeniami cyklu miesiączkowego.
2
Zwrócić się do ginekologa w celu ustalenia taktyki leczenia. Najczęściej torbiele małej wielkości obserwują w ciągu kilku cykli menstruacyjnych. W większości przypadków, z każdą miesiączką oni są zmniejszone, a przez 2-4 miesiące znikają bez śladu.
3
Jeśli torbiel ma średnicę od 4 cm i więcej, lekarz może przepisać doustne środki antykoncepcyjne. Pomagają normalizować hormonów, w wyniku czego edukacja rozwiązany w jak najkrótszym czasie.
4
Jeśli przyczyną niepowodzenia w pracy jajników i powstawania torbieli jest podżegającym chorobą sfery płciowej, przejść kurs leczenia. Mogą to być zarówno lokalne środki, jak i antybiotyki o szerokim spektrum działania. W razie potrzeby lekarz zaleci fizjoterapii i preparaty zdrowotne.
5
Jeśli, pomimo przeprowadzone leczenie, torbiel nie kurczy się, pokazano interwencja chirurgiczna. Najczęściej spędzają chirurgia laparoskopowa operacja, która najmniej травматична dla zdrowych tkanek.
6
Przy кистах dużych rozmiarów lub w nagłych sytuacjach (ryzyko skręcenia nogi lub pęknięcie torbieli śluzowej) prowadzona jest natychmiastowa operacja. W takich przypadkach zachować jajnika nie zawsze można.
7
Po zabiegu ważne jest, aby przechodzić regularne kontrole u specjalisty. Często funkcjonalne torbiele tworzą się ponownie po kilku miesiącach od przeprowadzonego leczenia. W takim przypadku konieczna jest konsultacja ginekologa-endokrynologa, który zaleci leki hormonalne korekty.