Jak wziąć pod uwagę wydatki na licencję

Licencjonowanie niektórych rodzajów działalności jest formą kontroli państwa nad pracą organizacji. Po otrzymaniu licencji przedsiębiorstwo lub firma ponosi pewne koszty, które musi być prawidłowo i terminowo odzwierciedlenia w rachunkowości i rachunkowości podatkowej.

Instrukcja

1
Koszty uzyskania licencji są księgowane na rachunku 97 w składzie kosztów przyszłych okresów, oni są spisywane na rachunku kosztów w ciągu całego okresu ważności licencji w równych ratach. Zysk zmniejsza się o sumę wydatków na uzyskanie licencji. Te kwoty odpisane w koszty w ramach kosztów, w równych ratach.
2
Po tym, jak otrzymał licencję na prowadzenie działalności, списывайте wydatki na nią w następujący sposób: na stronie winien konta 68 i kredytu w rachunku 51 – państwa opłaty; debet 97 kredyt 68 – odbija koszty przyszłych okresów w kwocie zapłaconego cła; debet 20 kredyt 97 – miesięczny udział wydatków w koszty okresu sprawozdawczego (suma opłaty państwa podzielona przez liczbę miesięcy, w ciągu których działa uzyskana licencja).
3
Zgodnie z ustępem 7 artykułu 272 Kodeksu Podatkowego federacji ROSYJSKIEJ, datą realizacji wydatków uiszczenia opłaty (cło państwowe należy do tej właśnie kategorii) uznaje się datę ich naliczania. Czyli dla ewidencji podatkowej opłata za wydanie pozwolenia uwzględnia się jednorazowo, tj. bez podziału na proporcjonalne części według okresu jej obowiązywania. Podatkowe rachunkowości płatności za licencję nie odnosi się do kosztów przyszłych okresów.
4
W niektórych przypadkach występuje czasowa różnica, gdyż w rachunkowości koszty uznawane są w ciągu całego okresu ważności licencji, a w podatku pobierane są jednorazowo w całości. W takim przypadku musisz zrobić następujące księgowania: debet 68 kredyt 77 – odroczone zobowiązania podatkowe; debet 77 kredyt 68 – miesięcznie przez cały okres obowiązywania licencji kwoty zaplanowanych zobowiązań podatkowych.
Porada
W przypadku wystąpienia dodatkowych kosztów uzyskiwania licencji (szkolenia pracowników, opłaty za usługi doradców itp.) należy uwzględnić ich zgodnie z 15 p. 1 art. 264 ordynacji podatkowej.